Prof. Andrzej Horban: Wahadło liczby zakażeń pójdzie w dół, albo wystartujemy w górę

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2021-01-15 10:00

W piątek gościem porannej audycji „Gość Radia ZET” był prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa.

- Zaszczepienie osób powyżej 80 roku życia powinno trwać ok. 2 miesięcy. Myślę, że im starszy człowiek, tym większy będzie odsetek zaszczepionych. Ludzie rozumieją co się do nich mówi i myślą logicznie. Jeżeli w grupie osób powyżej 80 roku życia umiera 20-25 proc., to w tym momencie szczepionka jest postępowaniem ratującym życie - powiedział Horban.

Profesor powiedział, że obawia się nowej zaraźliwej mutacji wirusa, która szaleje w Wielkiej Brytanii.

- Proszę zobaczyć, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. To jest to, czego się boimy. 60 tys. zakażeń dziennie . Jeżeli się okaże, że mamy brytyjski wariant koronawirusa, a nie widzę powodów, dlaczego nie mielibyśmy go mieć i on spowoduje, że za tydzień, dwa lub trzy mamy dużo więcej zakażeń, to możemy mieć tzw. powtórkę z rozrywki. Może być wtedy nawet 40 tys. zakażeń dziennie a to byłoby „katastrofą -wyjaśnił.

Zdaniem Andrzeja Horbana trudno mówić o jakiejś konkretnej dacie powrotu do normalności. - Relatywnie ładnie nam spada liczba zakażeń. Jesteśmy w takim okresie, że albo to wahadło liczby zakażeń pójdzie w dół, liczba zakażeń się zmniejszać lub utrzymywać mniej więcej na tym samym poziomie, albo wystartujemy w górę - wyjaśnił.

Źródło: Radio ZET

PDF

Zobacz także