Walka o pacjentów onkologicznych trwa – nowa interpretacja przepisów to szansa, potrzebna decyzja ośrodków

Medexpress

Opublikowano 31 stycznia 2018, 09:09

leki Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 31 stycznia 2018, 09:09

- W państwie, gdzie ponad połowa leków onkologicznych w najczęściej występujących nowotworach jest nierefundowana, a kolejne 20-30% jest dostępna z ograniczeniami, wszelkie administracyjne ograniczenia pomocy są nieludzkie – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia, pomagającej zbierać środki na leczenie trzystu chorym z całego kraju i dodaje – dopóki ważniejsze będą bezduszne procedury i wymówki dopóty nie możemy się dziwić, że śmiertelność z powodu raka w Polsce jest wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia raka jelita grubego niższa niż w Turcji.
22 stycznia Centrum Onkologii w Bydgoszczy podjęło decyzję o zaprzestaniu przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych dla pacjentów. Był to ostatni duży ośrodek onkologiczny, który decydował się pomóc chorym, którym państwo nie może zapewnić skutecznego leczenia. Powstało zagrożenie ciągłości terapii dla podopiecznych Fundacji Alivia, którzy korzystali z pomocy Centrum. Jedną z nich jest Agnieszka Murawa-Klaczyńska, podopieczna Fundacji Alivia, która komentowała: Paradoks polega na tym, że mając pieniądze nie mogę otrzymać leku. Sama nie mogę kupić go w hurtowni, a szpital odmawia zakupu. To jest nieludzka decyzja.


W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia opublikowało oficjalną interpretację przepisów, według której prawo nie stoi już na drodze do niesienia pomocy chorym. Zdaniem resortu decyzja o przyjęciu darowizny na zakup leku należy do ośrodków onkologicznych.

- Fundacja Alivia występuje do zarządzających placówkami z oficjalnymi pismami z pytaniem czy dołączą do grona ośrodków przyjmujących darowizny na zakup leków nierefundowanych. Naszym celem jest opracowanie mapy ośrodków przyjaznych ciężko chorym pacjentom – dodaje Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia, która dziesięć lat temu, kiedy potrzebowała nierefundowanego leczenia borykała się z podobnym problemem jak dzisiaj Pani Agnieszka – Chcemy, żeby ta sieć oplotła cały kraj, a wysiłek tysięcy darczyńców pozwolił leczyć skuteczniej. Mapa będzie dostępna niedługo na stronie internetowej www.alivia.org.pl.
Według raportu Fundacji Alivia leczenie polskich pacjentów onkologicznych i ich dostęp do nowoczesnych terapii odbiega od potencjału współczesnej medycyny i światowych standardów. Dokument dowodzi, że spośród 19 analizowanych nowotworów tylko w jednym pacjenci mogą mieć́ pewność́, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a do 70% leków występujących w standardach polscy pacjenci w ogóle nie mają dostępu lub jest on znacznie ograniczony. Ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych (53% z 94 substancji zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w Europie) w ogóle nie jest dostępna dla polskich pacjentów. Kolejne 20-30% jest dostępne z ograniczeniami.

Źródło: ALIVIA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / refundacja / Alivia / lista leków refundowanych
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30