„Wawrzyn Lekarski” dla prof. Mariana Zembali

Medexpress

Opublikowano 30 marca 2019, 13:20

Medexpress

Opublikowano 30 marca 2019, 13:20

– Popierajmy śląską medycynę, bo ona na to naprawdę zasługuje, a wielkie nazwiska, które w latach ubiegłych otrzymały ten laur, są tego najlepszym świadectwem. Z pokorą przyjmuję to wyróżnienie - powiedział odbierając statuetkę prof. Zembala.
Wybitny kardiochirurg wspomniał także o pracach nad powstaniem nowego zawodu – asystent lekarza. Podkreślił, że w Polsce inicjatorem wprowadzenia takiego zawodu jest jego syn doc. Michał Zembala. W USA, Holandii czy Szwajcarii taki zawód już istnieje. Asystent, zdaniem profesora, mógłby wyraźnie pomóc pracującym lekarzom, szczególnie w specjalnościach zabiegowych, ale nie tylko - lekarze mogliby więcej czasu poświęcić pacjentom.

Profesor wspomniał również o cyklu spotkań „Pokochaj i popieraj śląską medycynę”, które prowadzone są w województwie śląskim. To rozmowy z młodzieżą, mające pokazać siłę śląskiej medycyny: – Bądźmy wszyscy ambasadorami śląskiej medycyny. Ten cykl jest po to, by najlepsi uczniowie szkół średnich wybierali śląską medycynę, rozwijali swoje talenty, studiowali i pracowali na Śląsku.

Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy „Złotym Odznaczeniem Zasłużony dla lekarzy Pro Medico” został uhonorowany prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban. O to wyróżnienie w tajemnicy przed samym wyróżnionym wnioskowali przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego dr Adam Dyrda i Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach dr Stefan Kopocz.

Tadeusz Urban tak podsumował pierwszy rok pełnienia funkcji prezesa ŚIL: – Moim celem na czteroletnią kadencję było sprawienie, aby ŚIL stała się bardziej pomocna, przydatna i przyjazna lekarzom i lekarzom dentystom, dlatego w pierwszym roku położyłem szczególny nacisk na kształcenie podyplomowe. Udało się przeorganizować pracę Ośrodka Kształcenia Podyplomowego, wkrótce wystartuje platforma e-learningowa, którą będziemy sukcesywnie poszerzać o nowe e-szkolenia. Szczególnie zależy mi na wspieraniu i aktywizacji młodych lekarzy, także integracji środowiska lekarskiego. Nie odcinam się od tego, co udało się do tej pory pozytywnego dokonać, wręcz przeciwnie – kontynuuję wiele rozpoczętych w ubiegłych latach inicjatyw i pomysłów. Funkcjonowanie ŚIL pod moim przewodnictwem ocenią koledzy i koleżanki, a ja ze swojej strony mogę podsumować, że to był dobry rok dla ŚIL.

Źródło: Śląska Izba Lekarska

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Marian Zembala / Michał Zembala / Tadeusz Urban / Adam Dyrda / Stefan Kopocz / Śląska Izba Lekarska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31