WHO uspokaja: nie ma potrzeby masowych szczepień z powodu małpiej ospy

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2022, 10:21

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 24 maja 2022, 10:21

Richard Pebody, który kieruje zespołem zajmującym się patogenami wysokiego ryzyka w WHO Europe powiedział, że natychmiastowe dostawy szczepionek i leków przeciwwirusowych są stosunkowo ograniczone. Jego komentarz pojawił się, gdy amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że jest w trakcie wprowadzania określonej liczby szczepionki Jynneos do stosowania w przypadkach ospy małpiej.

Niemiecki rząd poinformował, że rozważa opcje szczepień, podczas gdy Wielka Brytania zaoferowała je już niektórym pracownikom służby zdrowia. Publiczne organy ds. zdrowia w Europie i Ameryce Północnej analizują ponad 100 podejrzanych i potwierdzonych przypadków infekcji wirusowej poza Afryką. Podstawowymi środkami kontroli epidemii są śledzenie i izolacja kontaktów, powiedział Pebody, zauważając, że nie jest to wirus, który rozprzestrzenia się łatwo, ani nie spowodował jak dotąd poważnej choroby. Dodał, że szczepionki stosowane do zwalczania małpiej ospy mogą mieć pewne znaczące skutki uboczne.
Nie jest jasne, co napędza epidemię, ponieważ naukowcy próbują zrozumieć pochodzenie zakażeń i ustalić czy coś się zmieniło się w budowie wirusa. Jak do tej pory, nie ma dowodów na to, że pojawiły się jego mutacje.


Wiele ludzi, u których zdiagnozowano ospę małpią, to mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM). Większość potwierdzonych przypadków nie była związana z podróżami do Afryki, co sugeruje, że mogą być duże ilości niewykrytych przypadków, powiedział Pebody. Biorąc pod uwagę tempo wybuchu epidemii i brak jasności co do tego, co ją napędza, istnieje ryzyko, że masowe imprezy tego lata mogą znacznie pogorszyć sytuację.

Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

WHO Europa / małpia ospa
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31