Polacy nadużywają antybiotyków przez NFZ

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 03 stycznia 2014, 12:28

Bez tytułu
Edyta Hetmanowska

Opublikowano 03 stycznia 2014, 12:28

 

Polacy są w pierwszej dziesiątce narodów UE przyjmujących najwięcej antybiotyków w Europie. Eksperci winą obarczają m.in. NFZ. Dlaczego?

Antybiotyki źle przyjmowane szkodzą zamiast pomagać. Eksperci są zdania, że częściową winę ponoszą pacjenci niezdający sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Ale też NFZ, który utrudnia częste i potrzebne wizyty chorego u lekarza.

 – Antybiotyk na wirusa nie działa – powiedział prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologicznej WIM – Każdy z nas ma pewną florę bakteryjną w jamie nosa, w gardle, na skórze i to jest flora bakteryjna, z którą my żyjemy, która nam nie przeszkadza, nie jest naszym zagrożeniem. Natomiast podawanie antybiotyków powoduje, że te bakterie i pozostałe inne uzyskają pewną oporność na antybiotyki. I wtedy trzeba stosować coraz wyższe dawki. Zresztą jak widać, trend taki jest, że zaczynaliśmy kilkadziesiąt lat od niskich dawek, na przykład penicyliny. Teraz są one bardzo wysokie.

W Polsce w okresie jesienno-zimowym według European Surveillance of Antimicrobial Consumption po antybiotyki sięga ok. miliona osób.

– Jest presja pacjenta, żeby ten antybiotyk jednak dostał. Bo on uważa, że go wyleczy, że on będzie mógł szybciej wrócić do pracy, do swoich funkcji – mówi  prof. Dariusz Jurkiewicz – Natomiast z drugiej strony też pewna obawa lekarzy związana z systemem NFZ. Lekarz, gdyby mógł oglądać pacjenta co 2-3 dni, to mógłby podjąć w odpowiednim momencie decyzję, że tu jest moment na antybiotyk. On, widząc pacjenta i mając możliwość zobaczenia go za tydzień, dwa, miesiąc, od razu wypisuje antybiotyk.

Źródło: Newseria.pl

Czytaj także: Jak schudnąć

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31