Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Więcej bakterii na monecie niż diabłów na główce od szpilki

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 10 października 2018 14:09

Więcej bakterii na monecie niż diabłów na główce od szpilki - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy z London Metropolitan University zbadali pod kątem mikrobiologicznym będące w obiegu banknoty i monety. Wyniki sugerują, że mycie rąk po wizycie w ubikacji nie jest na Wyspach powszechnie przyjętym zwyczajem.

Wśród niezliczonych gatunków obojętnych dla zdrowia, naukowcy znaleźli na brytyjskich środkach płatniczych 19 szczepów potencjalnie bardzo niebezpiecznych dla człowieka, w tym MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę) i VRE (enterokoki oporne na wankomycynę).

Znaczna część tego typu bakterii ma „pochodzenie” kałowe.

Autorzy badania spodziewali się znaleźć wiele drobnoustrojów na banknotach, jednak tak ogromna liczba bakterii na monetach była dla nich zaskoczeniem. Metale, z których są wykonane (w tym miedź) nie powinny bowiem sprzyjać tak bujnej florze bakteryjnej. Jednak, po raz kolejny, bakterie udowodniły swoje niesamowite zdolności adaptacyjne.

Większości ludzi codzienny kontakt z pieniędzmi nie szkodzi, ale w przypadku osób z upośledzonym układem odpornościowym - ryzyko może być ogromne – podkreślają autorzy badania, zalecając zachowanie szczególnej ostrożności wobec banknotów i monet na terenie szpitali – np. wydawanych przez sprzedawcę szpitalnego bufetu.

Na przykład MRSA, drobnoustrój uznany przez Światową Organizację Zdrowia za poważne śmiertelne zagrożenie, została znaleziony na wszystkich (!) monetach i banknotach testowanych przez badaczy.

Z kolei lekooporny szczep Enterococcus faecium znaleziono na monetach 2-, 5- i 10-pensowych oraz na banknotach 10-funtowych, a powodujące zatrucia pokarmowe oraz niebezpieczne zakażenia mogące grozić poronieniem – Listeria, obecna była na monetach 20-, 50-pensowych i 1-funtowych oraz na banknotach 5-, 10-, 20-funtowych.

Brytyjskie monety 1- i 2-pensowe pokryte są miedzią, 5- i 10-pensowe niklem, a 20- i 50-pensowe oraz 5-funtowe są w całości wykonane ze stopu miedzi i niklu. Monety jednofuntowe tłoczone są z niklu z mosiądzem, a dwufuntowe mają elementy wykonaną z miedzi z niklem oraz niklu z mosiądzem.

Źródło: News-Medical

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-476451403
7 września 2020
iStock-543359498
„Smak Zdrowia”

Walka z łupieżem w 5 krokach

26 sierpnia 2018
iStock-533261211
„Smak Zdrowia”

O czym mówi zapach potu?

7 lipca 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także