Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Łukasz Szumowski

Większość Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest osobą otyłą

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lutego 2019 14:44

Większość Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest osobą otyłą - Obrazek nagłówka
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
O tym, w jaki sposób MZ zamierza promować zdrowy styl życia - opowiedział Medexpressowi minister zdrowia Łukasz Szumowki.

W jaki sposób MZ zamierza promować zdrowy styl życia?

Współpracujemy z NFZ, Głównym Inspektorem Sanitarnym, inspekcją farmaceutyczną. A wszystko po to, aby promować zdrowy styl życia. Bez zmiany przyzwyczajeń w rodzinach i domach nie osiągniemy efektu. Już niebawem ruszy kampania "Planuję długie życie", która ma zachęcić Polaków do dbania o własne zdrowie.

Dlaczego cukier w najbliższych latach może stać się cichym zabójcą w naszym społeczeństwie?

Większość Polaków ma nadwagę, a co czwarty cierpi na otyłość. Pamiętajmy, że przy wysokim BMI, wskaźniku określającym stopień otyłości, mamy gigantyczne ryzyko cukrzycy, bezdechu sennego. Przypominam, że bezdech senny jest jednym z poważniejszych przyczyn wypadków samochodowych. Po prostu osoby z tym schorzeniem zasypiają za kierownicą. Prowadzi to do dramatycznych konsekwencji. Z cukrzycą związane są amputacje (w ciągu roku przypada ich 4 tysiące) ślepota, retinopatia, nadciśnienie, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nowotworowe. To wszystko bierze się również z niezdrowego trybu życia. Z jednej strony otyłość czy nadwaga jest wynikiem nadmiernej konsumpcji wysokosłodzonych, przetworzonych produktów, z drugiej zaś prowadzi do ograniczenia wysiłku fizycznego, a to prowadzi do kolejnych konsekwencji. Ta dramatyczna kaskada wydarzeń pogłębia się. To jest taki zamknięty krąg prowadzący do choroby, kalectwa i zgonu.

Jak wypada Polska pod względem otyłości wśród dzieci oraz dorosłych na tle innych krajów europejskich?

Niestety, bardzo szybko gonimy kraje, gdzie w ciągu ostatnich lat dostępność do wysokosłodzonych napojów była znacznie wyższa niż u nas. Jeśli nie uświadomimy sobie, że jest to problem, to nie zatrzymamy tego złego „pochodu”. Pamiętamy zakazy pewnych produktów w szkołach. Mam tu na myśli sytuacje, w których rodzice wkładali dzieciom do tornistrów cukierki czy inne wysokosłodzone produkty. Musimy uświadomić sobie, że lepiej zjeść jabłko niż ciastko, napić się dobrego soku czy wody niż słodzonego i gazowanego napoju. W Stanach Zjednoczonych istotny odsetek dziennego zapotrzebowania kalorycznego wśród młodzieży stanowią napoje wysokosłodzone, gazowane. To dramatyczna sytuacja.

Jeśli większość osób nie dostosuje się do zdrowego stylu życia, to co może im grozić w przyszłości?

Grozi nam dramatyczny wzrost chorych i kosztów. Mam tu na myśli koszty leczenia danych jednostek. Nasze społeczeństwo starzeje się. Niedługo w Polsce jedna trzecia osób będzie powyżej 60 roku życia. Warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć siebie, swoje dzieci przed konsekwencjami zdrowotnymi w latach: 2020, 2025, 2030.

Jakie są koszty chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru?

Bardzo trudno oszacować te koszty. Są to miliardy złotych. Na pewno spożycie wysokosłodzonych produktów i niewykonywanie regularnego wysiłku fizycznego prowadzi do ogromnych kosztów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.