Wielka Brytania - kiedy będzie wolna od obostrzeń?

Medexpress

Opublikowano 07 czerwca 2021, 11:54

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 07 czerwca 2021, 11:54

Niektórzy twierdzą, że nowy wariant wirusa, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, stanowi znacznie większe zagrożenie dla Wielkiej Brytanii niż się przypuszcza i pojawiają się głosy, by opóźnić całkowite zniesienie obostrzeń (zaplanowane na 21 czerwca).


Profesor Stephen Reicher, członek Scientific Pandemic Insights Group on Behaviors, która doradza rządowi, twierdzi że ryzyko jest rzeczywiście duże i nierozsądnie byłoby zlekceważyć pozyskane dane. Jego stanowisko popierają naukowcy z grupy Independent Sage, którzy twierdzą, że dane wskazują, że wariant Delta ma wyższą zakaźność i może spowodować większą ilość hospitalizacji.
Z kolei inni naukowcy uważają, że takie prognozy są przedwczesne. „Sugestię, że odmiana indyjska jest bardziej patogenna, należy przyjąć z przymrużeniem oka” – komentuje Ian Jones, profesor wirusologii z Reading University. Szef NHS Providers, Chris Hopson, powiedział, że liczba hospitalizacji wywołanych wariantem Delta rośnie, ale nie jest to niepokojący przyrost. W szpitalu w Bolton, gdzie nowy wariant najbardziej dał się we znaki mieszkańcom, przebywało wielu młodych pacjentów zakażonych nowym wariantem wirusa z osobami już zaszczepionymi i nie doszło do rozprzestrzenienia się zakażeń na większą skalę.


Kluczową kwestią jest to, czy nowy wariant jest bardziej zakaźny i bardziej podatny na wywołanie poważnej choroby. Wirusolog Julian Tang z Leicester University twierdzi, że z ewolucyjnego punktu widzenia, jeśli wirus łatwiej się przenosi, to jest mniej dotkliwy w skutkach. Naukowcy twierdzą, że z biegiem czasu wirusy mają tendencję do wywoływania mniej poważnych objawów u osób, które zarażają.


Z kolei profesor Rowland Kao z Uniwersytetu w Edynburgu stara się zachować wyważone stanowisko: „Długoterminowa trajektoria wirusa polega na tym, że z czasem staje się on mniej patogenny, ale jesteśmy dopiero we wczesnych stadiach epidemii Covid-19. Trzeba pamiętać, że wirus ten rozprzestrzenił się praktycznie natychmiast po całym świecie na początku 2020 roku. Następnie nałożono różnego rodzaju obostrzenia, tworząc setki indywidualnych eksperymentów laboratoryjnych na całym świecie, które sprzyjają wytwarzaniu wariantów – a niektóre mogą być bardziej chorobotwórcze. Jednak w dłuższej perspektywie, za kilka lat spodziewam się, że wirus stanie się mniej niebezpieczny”.


Jedno jest pewne: bardzo szybko powinno stać jasne, czy wariant Delta jest bardziej patogenny niż jego poprzednicy. Według profesora Kao zupełne poluzowanie obostrzeń, biorąc pod uwagę obecność wariantu Delta, może być bardzo śmiałym posunięciem.


W związku z tymi doniesieniami spekuluje się, że Boris Johnson może opóźnić decyzję o zniesieniu obostrzeń o co najmniej dwa tygodnie. Brytyjski minister zdrowia, Matt Hancock, powiedział w niedzielę, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy rząd będzie się trzymać planu całkowitego zniesienia ograniczeń. Wpływ wariantu koronawirusa z Indii (obecnie dominujący szczep w Wielkiej Brytanii) określił jako bardzo znaczący w ostatnim miesiącu.


Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ogólna liczba ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii z powodu pandemii wynosi 127 836 i jest szóstą najwyższą na świecie.

Źródło: The Guardian/ Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

koronawirus / mutacja indyjska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31