WOŚP dokonała zakupu aparatu do badań PET-CT dla CZD

Medexpress

Opublikowano 07 pazdziernika 2020, 15:01

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Medexpress

Opublikowano 07 pazdziernika 2020, 15:01

Fundacja WOŚP dokonała zakupu aparatu do badań PET-CT, pozwalającego na precyzyjne lokalizowanie ognisk chorób nowotworowych u dzieci. Sprzęt o wartości blisko 16 mln PLN działać będzie w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Wyjątkowo w ramach Konkursu Ofert organizowanego przez WOŚP, fundacja dokonywała zakupu nie całej grupy urządzeń, lecz jednego, ale o ogromnym znaczeniu dla diagnostyki dzieci, sprzętu. PET-CT to urządzenie, które pozwala na precyzyjne lokalizowanie ognisk chorób nowotworowych u dzieci - stanowi połączenie dwóch badań: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Dzięki temu urządzeniu, po zlokalizowaniu ognisk choroby nowotworowej, specjaliści są w stanie wdrożyć terapię celowaną, która precyzyjnie uderza w zmiany chorobowe. Jest to więc sprzęt realnie przyczyniający się do mniej inwazyjnego leczenia małych pacjentów.

Fundacja WOŚP, przeznaczając środki przekazane przez społeczeństwo, dokonała zakupu pierwszego w Polsce takiego urządzenia dedykowanego dzieciom. To sprzęt o wartości 15 890 000 złotych.

W efekcie wielogodzinnych negocjacji, zwyciężyła oferta firmy Siemens. Urządzenie działać będzie w jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce, Instytucie “Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

6 października fundacja kupiła urządzenie do najnowocześniejszej diagnostyki dzieci, które będzie pierwszym takim urządzaniem dla dzieci w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. PET-CT, pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka, będzie diagnozować dzieci przywożone z całej Polski. - Aby było to możliwe spełniony musi być jeden podstawowy warunek - za wszystkimi dziećmi, które takich badań będą potrzebowały - musi iść cały system finansowania samego badania i wszystkich procedur z nim związanych. Na znieczulenie i inne ważne procedury trzeba zagwarantować pełne, całoroczne i wieloletnie finansowanie. Wtedy wszystkie dzieci będą mogły skutecznie korzystać z tej absolutnie kosmicznej technologii, a tym samym liczyć na wczesne i precyzyjne rozpoznanie choroby, co sprawi, że walka o ich zdrowie ma szanse być skuteczna. Dlatego zwracam się do ministra zdrowia, aby pomógł fundacji wprowadzić takie standardy już od przyszłego roku. Zakup takiego urządzenia nie był w żadnych planach systemowych, dlatego kiedy fundacja zdecydowała się go nabyć dla CZD, chcemy zapewnić jego skuteczne funkcjonowanie w największym szpitalu dziecięcym w Polsce - powiedział Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Źródło: WOŚP

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

WOŚP
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31