Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Pielęgniarki Cyfrowe

WPŁYW PRACY PIELĘGNIARKI/ PIELĘGNIARZA NA ŻYCIE OSOBISTE

MedExpress Team

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 23 czerwca 2020 22:28

WPŁYW PRACY PIELĘGNIARKI/ PIELĘGNIARZA NA ŻYCIE OSOBISTE - Obrazek nagłówka
Długie dyżury, kontakt z cierpieniem, bólem i potrzeba stałego zaangażowania, ale też stres, mogą być czynnikami negatywnie wpływającymi nie tylko na jakość pracy, ale też życie osobiste.

Cz. VI
PODSUMOWANIE I WNIOSKI

Zawód pielęgniarki wiąże się z wieloma obciążeniami, które niesie ze sobą praca w systemie zmianowym.

(…) Grupa badana liczyła 98 osób. Były to osoby czynnie pracujące w zawodzie pielęgniarki, na terenie Trójmiasta, w różnych placówkach, przy czym zdecydowana większość respondentów to osoby zatrudnione w szpitalu.

Jak wykazały badania, respondenci uważają, że profesja pielęgniarska to praca bardzo odpowiedzialna, wymagająca wszechstronnego przygotowania i zaangażowania.

W swoich odpowiedziach podkreślają, że jest to praca, która niesie ze sobą radość i
smutek, niepokój, często generuje zniechęcenie, brak motywacji i różne choroby
zawodowe.
Poprzez wykonywanie tego zawodu odczuwają też satysfakcję, podkreślają, że w przeszłości dokonali dobrego wyboru i nie odczuwają negatywnych odczuć, jeśli chodzi o taki wybór.
Natomiast, zauważają, wiele czynników negatywnie oddziałujących na zadowolenie z wykonywanych zadań.

Takimi czynnikami są:

  • brak prestiżu,
  • nadmiar obowiązków,
  • zła organizacja stanowiska pracy,
  • zbyt mały wpływ na to samego pracownika.

Czynnikiem, mającym wpływ na to, że część respondentów zatrudnia się także w
kolejnych jednostkach ochrony zdrowia jest zbyt niskie wynagrodzenie w podstawowej jednostce, w której są zatrudnieni.

Respondenci bardzo lubią swój zawód, lecz odczuwają, że praca zawodowa pochłania nie tylko czas wolny, ale i rodzinny, towarzyski, ma wpływ na stan zdrowia. Jednak nie odmawiają uczestnictwa w planowanych wyjazdach, formach rekreacji, jednak w ograniczonym zakresie. Oddają się przecież życiu rodzinnemu, wskazują na zadowolenie z relacji z najbliższymi, z życia seksualnego.

Respondenci dostrzegają, że zachowanie równowagi, pomiędzy pracą i życiem osobistym, pozwala wykonywać go z satysfakcją przez wiele lat.

Wnioski:

  1. Praca zawodowa wpływa na życie osobiste, tak odpowiada co 10-ty badany. Czynniki wpływające to przede wszystkim przemęczenie i brak czasu dla bliskich. Badając istotę sprawy można przyjąć, że praca wpływa na życie osobiste wśród personelu pracującego na zmiany.
  2. Bliscy w większości akceptują wybór zawodu wykonywanego przez respondenta. Jednak nie można stwierdzić zależności statystycznej między systemem pracy, a czasem wolnym badanych. Dotyczy to zarówno osób pracujących na zmiany, jak i pracujących w trybie regularnym.
  3. Wskazano rozbieżności podczas analizowania zadowolenia z życia osobistego a charakteru pracy. Zdecydowana liczba ankietowanych jest niezadowolona, ale są to osoby pracujące w trybie zmianowym. Natomiast procent niepewnych swych uczuć osób był u niepracujących na zmiany, jednak różnica była niewielka.
  4. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że ma dobre samopoczucie po pracy, mimo, że jest to praca w systemie zmianowym. Wskazują, że dyskomfort pojawia się z powodu zaburzeń cyklu dobowego i poczucia przewlekłego zmęczenia, co ma wpływ na ich samopoczucie. Część podaje, że system pracy wpływa na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, spadek libido, wypalenia zawodowego.
  5. Przyjmuje się, że warunki w pracy wpływają na komfort i samopoczucie pracownika. Próbowano więc ocenić zależność między warunkami w pracy a zespołem wypalenia zawodowego. Oceniając tę zależność nie możemy tu stwierdzić zależności statystycznej między tymi dwoma założeniami.
  6. Stres w pracy zdecydowanie dominuje, jest nieodłącznym elementem tego zawodu, tak ocenia zdecydowana większość badanych.

    Ma na to wpływ:

  • zbyt duże obciążenie zadaniami,
  • niska płaca,
  • zbyt duża odpowiedzialność,
  • zła organizacja pracy
  • i system pracy zmianowej.

7. Praca w systemie zmianowym nie jest czynnikiem wywołującym stres i wypalenie zawodowe, mimo, że zdecydowana większość respondentów odczuwa stres w pracy, to większość z nich uznaje, że nie odczuwa syndromu wypalenia zawodowego.

Jeśli już występuje takie uczucie, wpływ na to ma nadmiar dokumentacji do wypełnienia, niski prestiż zawodowy i niesatysfakcjonujące wynagrodzenie.

Beata Palczak

Z pracy dyplomowej nadesłanej do Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wybrała Joanna Lewoniewska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Pozostaje niesmak

17 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Idzie nowe… po staremu

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Co daje nam wiedza

22 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023