Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Wprowadzenie opieki farmaceutycznej największym wyzwaniem dla środowiska

Medexpress

Opublikowano 14 maja 2018, 13:52

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 14 maja 2018, 13:52

14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska składa farmaceutom życzenia i mówi o wyzwaniach dla całego środowiska.

- Kluczowym wyzwaniem dla naszego środowiska jest wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej – profesjonalnej usługi, która podniesie komfort zdrowotny pacjentów oraz przyczyni się do skrócenia kolejek oraz odciążenia całego systemu ochrony zdrowia. Efektem pilotażu opieki farmaceutycznej, nad którym pracujemy wspólnie z resortem zdrowia, ma być poprawa skuteczności leczenia pacjenta. Oczywiście dalej osobą odpowiedzialną za cały proces leczenia będzie lekarz, natomiast zadaniem farmaceuty będzie nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii. W szczególności będziemy sprawdzać, czy pacjent przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami lekarza i czy przypadkiem w toku leczenia nie doszło do działań niepożądanych, zakłócających cały proces. Wprowadzenie opieki farmaceutycznej do aptek umożliwi pełne wykorzystanie wiedzy i umiejętności przedstawicieli naszego zawodu, zgodnie ze standardami europejskimi. Ważną kwestią jest również wzmocnienie niezależności i podniesienie rangi naszego zawodu, dlatego tak ważne jest uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty, nad projektem której w ministerstwie zdrowia pracuje zespół, którego jesteśmy członkiem. Liczymy na to, że projekt ustawy ujrzy światło dzienne w połowie tego roku - mówi prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Prezes życzyła też wszystkim farmaceutom satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby ich wiedza i umiejętności zostały w pełni wykorzystane i docenione oraz realizacji celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych.

Źródło: NRA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Naczelna Rada Aptekarska / farmaceuta / aptekarz / opieka farmaceutyczna / Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31