Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wszystko o korekcji odstających uszu u dzieci

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 września 2018 10:22

Wszystko o korekcji odstających uszu u dzieci - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Ponieważ dzieci często zwracają uwagę na niedoskonałości wyglądu zewnętrznego u swoich rówieśników i naśmiewają się z nich, defekt odstających uszu często zostaje zauważony.
Jeżeli dziecko skarży się na to, że odstające uszy przysparzają mu dużo problemów i przeszkadzają w normalnej socjalizacji, rodzice powinni pomyśleć o tym, by w odpowiednim czasie zlikwidować ten defekt.

Często problem odstających uszu zmniejsza się wraz z dorastaniem dziecka; w 6. roku życia małżowina uszna jest już w 80% ukształtowana i jeśli do tego wieku uszy nadal odstają, wówczas jedynym rozwiązaniem jest ich korekcja za pomocą zabiegu chirurgicznego. Czasami zdarza się, że odstaje tylko jedna małżowina uszna, co jeszcze bardziej przyciąga uwagę.
Zazwyczaj taka cecha anatomiczna powstaje w wyniku przerostu chrząstki małżowiny usznej i zmiany kąta jej położenia. Główne przyczyny rozwoju odstających uszu stanowi skłonność genetyczna lub cecha szczególna rozwoju w okresie prenatalnym, rzadziej defekt ten powstaje w wyniku uszkodzenia małżowin usznych.

W przypadku wyraźnie odstających uszu przeprowadzenie otoplastyki zalecane jest po ukończeniu 6 roku życia. Ten wiek jest najlepszy do przeprowadzenia zabiegu, ponieważ do tego momentu kończy się ukształtowanie małżowin usznych, natomiast chrząstka pozostaje miękka i podatna, co pozwala na łatwiejszą tolerancję zabiegu przez dziecko. Również korekcja uszu wykonana przed pójściem do szkoły pozwoli uniknąć drwin ze strony kolegów z klasy. Pacjenci powyżej 6 roku życua mogą przejść zabieg otoplastyki w dowolnym czasie bez ograniczeń wiekowych.
Każdy człowiek jest inny, dlatego nowa pozycja małżowin usznych i zakres zabiegu określa chirurg plastyczny w trakcie konsultacji, z uwzględnieniem uwarunkowań anatomicznych małego pacjenta. Otoplastyka w wieku dziecięcym przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, natomiast u nastolatków i dorosłych stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe.
W trakcie zabiegu chirurg poprzez niewielkie nacięcie z tyłu małżowiny usznej nadaje jej odpowiedni kształt i zapewnia właściwą pozycję. Pod koniec zabiegu nakładane są rozpuszczalne szwy kosmetyczne, by nie przysparzać małemu pacjentowi dodatkowego cierpienia psychicznego. Średnio taki zabieg chirurgiczny trwa około godziny i jest dobrze tolerowany przez dziecko. Wyniki otoplastyki utrzymują się przez całe życie.
Przeprowadzenie zabiegu korekcji uszu w wieku dziecięcym pozwala na uniknięcie wielu kompleksów spowodowanych tym szczegółem anatomicznym.
Lekarze kliniki medycyny regeneracyjnej Horizon Medical Center specjalizujący się w otoplastyce dysponują dużym doświadczeniem w przeprowadzeniu korekcji chirurgicznej odstających małżowin usznych u dzieci. Klinika zapewnia wszelkie warunki, by zabieg chirurgiczny odbył się maksymalnie komfortowo dla rodziców i bezpiecznie dla ich dziecka.

Źródło: Horizon Medical Center

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-930027862
„Smak Zdrowia”

Plastyka intymna to nie fanaberia

5 czerwca 2018
ThinkstockPhotos-617746976
„Smak Zdrowia”

Uroda spod skalpela

20 maja 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także