Wyniki quizu: Co czytelnicy wiedzą o szczepieniach ochronnych


Quiz wiedzy i opinii nt. szczepień ochronnych został przeprowadzony między 21 a 26 kwietnia br. Link do quizu został umieszczony na portalu Medexpress.pl oraz na kanałach komunikacyjnych Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach. Ankieta została podzielona na 2 części. W pierwszej swoją wiedzę nt. szczepień ochronnych w Polsce sprawdziło 59, a w drugiej 49 ankietowanych.
Zdecydowana większość respondentów poprawnie odpowiedziała na pytania dot. wiedzy o szczepieniach ochronnych dzieci i dorosłych w Polsce.
63,8 proc. ankietowanych wie, że szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci i niemowląt są w Polsce obowiązkowe. Znacznie więcej osób odpowiedziało poprawnie na pytanie dot. szczepień przeciwko rotawirusom, które są w Polsce nieobowiązkowe, aż 91,4 proc. Powyższe pytania nie stanowiły jednak większego problemu dla odpowiadających.

Europejski Tydzień Szczepień - cz. I
Największą trudność sprawiło pytania dotyczące corocznej wyszczepialności przeciw grypie, gdyż 41,7 proc. ankietowanych błędnie wskazało na odpowiedź 11%. W rzeczywistości, co roku przeciwko grypie szczepi się około 4 procent społeczeństwa.
39,6 proc. ankietowanych również błędnie wskazała, że odpowiednim wiekiem na przyjęcie szczepionki przeciwko pneumokokom jest od wiek od 6 tyg. do 5 r.ż. Natomiast, poprawną odpowiedź od 6 tyg. życia, nastolatkom i dorosłym wybrało 45,8 proc. odpowiadających.
Problematyczne dla 33,3 proc. okazało się, także wybranie prawidłowej odpowiedzi w kwestii zalecanych szczepień dla osób dorosłych.
Najciekawsze odpowiedzi odnotowano w przypadku pytań dotyczących zmian, jakie mogłyby pojawić się w praktyce szczepiennej. 87,5 proc. respondentów jest zdania, że szczepienia dzieci do 18 roku życia powinny być obowiązkowe. W praktyce, część szczepień jest w Polsce jedynie zalecana, jak np. szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy.

Europejski Tydzień Szczepień - cz. II
98,3 proc. ankietowanych wskazało, że przebywając pod opieką personelu medycznego chciałoby, aby był on zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym.
Z kolei, niemałe zaskoczenie wywołało pytanie odnośnie możliwości zaszczepienia się w aptece – 60,3 proc. respondentów wyraziło niechęć do tego typu rozwiązania.
Pokrzepiające okazało się, że w przypadku utworzenia profesjonalnego rejestru szczepień, chorób zakaźnych, a także odczynów niepożądanych 89,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że wówczas ich zaufanie do szczepień z pewnością by wzrosło.
Wszystkie odpowiedzi dostępne są pod poniższymi linkami.
Część I:
Część II:
https://docs.google.com/forms/d/1O4uNZEaS-Q2VNxKNQQcFq0gbtoJ20VPtrjDh6vVe1Ps/viewanalytics