XX-wieczny system ochrony zdrowia nie sprawdza się w obecnym stuleciu

Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 pazdziernika 2017, 13:02

Thinkstock/GettyImages
Tomasz Kobosz

Opublikowano 11 pazdziernika 2017, 13:02

Jakość świadczeń w systemie ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii jest zagrożona. NHS nie jest w stanie sprostać coraz bardziej skomplikowanym potrzebom zdrowotnym starzejącej się populacji – ostrzega niezależna Komisja ds. Jakości Opieki Zdrowotnej (Care Quality Commission – CQC) w najnowszym wydaniu raportu „State of Care”.

Autorzy opracowania wyrazili wielkie uznanie dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników NHS. Tylko dzięki ich ogromnemu wysiłkowi, większość pacjentów wciąż ma zapewnione bezpieczeństwo zdrowotne i dobrą opiekę. Wszystko ma jednak swoje granice - obciążenie systemu jest obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej i stale rośnie.

Pacjenci, do których trafili ankieterzy CQC, pozytywnie ocenili 55 proc. hospitalizacji i 68 proc. świadczeń psychiatrycznych. Zadowolenie ze swoich lekarzy rodzinnych wyraziło 89 proc. respondentów.

W raporcie przeważają jednak dane, które budzą głęboki niepokój: coraz więcej osób zgłaszających się po pomoc do oddziałów ratunkowych (A&E) musi czekać na przyjęcie powyżej 4 godzin, przypadki odwoływania i przekładania planowych zabiegów zdarzają się coraz częściej, czasy oczekiwania w kolejkach na leczenie wydłużają się.

Przepełnienie i przeciążenie szpitali ma wiele przyczyn, warto jednak zwrócić uwagę, że jedną z głównych jest rosnąca liczba pacjentów niesamodzielnych (ze względu na wiek i stan zdrowia), których stan pozwala na wypisanie ze szpitala, ale w praktyce nie jest to możliwe ze względu na brak miejsc w domach opieki i coraz mniejsze środki na kontrakty dla pielęgniarek i opiekunów zapewniających pomoc w domach osób, które tego wymagają. Niedobory kadr medycznych stają się coraz bardziej dotkliwe w każdym zakątku systemu.

Tak jest już teraz, ale z każdym rokiem problemy te będą się pogłębiać. Liczba osób starszych, obciążonych wieloma schorzeniami, rośnie. Nie towarzyszy temu wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ubiegły rok finansowy zakończył się dla NHS deficytem w wysokości 3,7 mld funtów. To wszystko sprawia, że obniżanie się jakości świadczeń medycznych jest nieuniknione – podkreślają autorzy raportu.

– W miarę jak potrzeby zdrowotne populacji stają się coraz bardziej złożone, XX-wieczny system ochrony zaczyna pękać w szwach. Zapewnienie opieki zwiększającej się liczbie osób w podeszłym wieku to jedno z największych wyzwań polityki społecznej naszych czasów – powiedział Sir David Behan, szef CQC.

– Byłoby tragedią, gdyby 70. urodziny NHS zostały zapamiętane jako moment, kiedy brytyjski system opieki zdrowotnej zawalił się – komentuje Niall Dickson, szef NHS Confederation. – Raport CQC pokazuje jednak, że bez wzrostu finansowania, takie niebezpieczeństwo realnie istnieje.

Źródło: PharmaTimes

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NHS / Wielka Brytania / CQC
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30