Zakażona wirusem HIV Amerykanka dawczynią narządów do przeszczepu

Fot. Thinkstock / Getty Images
Amerykańscy lekarze z uniwersytetu w Baltimore w stanie Maryland przeszczepili dwóm pacjentom wątrobę i nerki kobiety zakażonej wirusem HIV. To jednak nie błąd w sztuce, ale - przeciwnie - celowe działanie.
Tomasz Kobosz 2016-03-31 15:55

Pobieranie narządów od osób zakażonych wirusem HIV jest możliwe, gdy biorca również jest nosicielem tego samego patogenu. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Oprócz wymaganego, jak przy każdym przeszczepie, określonego poziomu zgodności tkankowej pomiędzy dawcą a biorcą, konieczne jest także, aby obaj zarażeni byli tym samym podtypem HIV, a w szczególności, aby dawca narządu nie był zarażony wirusem lekoopornym. Zakażenie innym podtypem HIV może być niebezpieczne dla nosicieli tego wirusa.

Operacje przeprowadzone w Baltimore to pierwsze tego typu przeszczepy w USA, ale nie pierwsze na świecie. Narządy od zakażonych wirusem HIV przeszczepia się innym osobom seropozytywnym w RPA od 2010 r. Z kilkuletnich doświadczeń południowoafrykańskich lekarzy wynika, że czas przeżycia biorców, którzy otrzymali narządy od dawcy zakażonego HIV jest taki sam, jak w u pacjentów, którzy otrzymali organy pobrane od „zdrowych” zmarłych.

Eksperci szacują, że możliwość pozyskiwania narządów od zmarłych z HIV umożliwi uratowanie życia dodatkowo około 1000 osób rocznie.

Źródło: The Baltimore Sun

PDF

Zobacz także