WAŻNE

Zaktualizowano zalecenia w stanie epidemii wirusa SARS–CoV–2 dla położnych rodzinnych i POZ

Medexpress

Opublikowano 04 czerwca 2020, 08:59

noworodek Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 04 czerwca 2020, 08:59

Świadczenia realizowane w podstawowej opiece zdrowotnej są obszarem wymagającym zapewnienia najwyższych standardów epidemiologicznych w okresie rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

W związku z wciąż utrzymującym się ryzykiem zarażenia wirusem SARS-CoV-2, w celu zminimalizowania ryzyka transmisji infekcji COVID-19, poprzez ograniczanie kontaktów z pacjentkami przebywającymi w domach należy utrzymać możliwość wykonywania i rozliczania wizyt/porad położnej, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, o ile czasowe zaniechanie świadczeń wykonywanych osobiście w domu pacjentki nie zagraża pogorszeniem stanu zdrowia podopiecznych.

Należy podkreślić, że porady i wizyty z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności, obejmujące opiekę nad kobietą, noworodkiem i niemowlęciem do ukończenia 2. miesiąca życia, realizowane w taki sposób w nieograniczonej liczbie zgodnie z zapotrzebowaniem w tym zakresie, mogą w istotny sposób ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, ułatwiać izolację osób, mogących zarażać wirusem innych oraz rozwiewać obawy podopiecznych dotyczące ich sytuacji zdrowotnej.

W sytuacji udzielania osobistej porady/konsultacji/badania pacjentki w środowisku domowym lub gabinecie położnej POZ, należy je odbywać z zachowaniem optymalnych i zalecanych warunków bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Należy bezwzględnie pamiętać o indywidualnym podejściu do każdej pacjentki, z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych regionach kraju.

Rekomendacje uwzględniają:

I. PLANOWANIE WIZYTY PATRONAŻOWEJ
II. PRZEBIEG WIZYTY PATRONAŻOWEJ
III. WIZYTY U PACJENTKI GINEKOLOGICZNO–ONKOLOGICZNEJ
IV. EDUKACJA PRZEDPORODOWA
V. WIZYTY W GABINECIE POŁOŻNEJ POZ
VI. ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ
VII. POSTĘPOWANIE Z ODPADAMI MEDYCZNYMI
VIII. INNE ZALECENIA

Szczegóły: TU

Źródło: MZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

poz / rekomendacje / położna / koronawirus
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31