Krzysztof Kopeć: Zapłacimy 40 mln euro w wyniku wejścia w życie dyrektywy UE

apteka
Fot. Thinkstock/Getty Images
O skutkach wejścia w życie dyrektywy unijnej 2011/62/EU, (tzw. dyrektywy fałszywkowej) mówi Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Paweł Grzybowski 2017-09-04 09:55

Na czym będą polegać zmiany, związane z wprowadzeniem tzw. dyrektywy fałszywkowej?

System, który będziemy tworzyć da nam największą pewność, że to nasz produkt, który my jako producent wytwarzamy i wprowadzamy do obrotu, trafi do konkretnego pacjenta. I system ten ma służyć temu by mieć pewność, że pacjent otrzyma oryginalny produkt. A jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie, to wtedy ostatni element czyli aptekarz może pokazać pacjentowi jak może zadziałać i jak funkcjonuje ten system dla konkretnego pacjenta. Ale musimy pamiętać, że producent uczestniczący w tym systemie ponosi największe koszty jako producent równoległy, firma innowacyjna, generyczna. My, przedstawiciele branży krajowych producentów szacujemy, że będą to koszty ok. 40 milionów euro. Zabezpieczenia polegać będą między innymi na linii zabezpieczenia uniemożliwiającej otwarcie paczki, która pokaże czy paczka była wcześniej otwarta, czy nie, jak i unikatowego kodu w systemie informatyczno-elektronicznym.

Co z produktami, które nie będą miały tych zabezpieczeń?

Od lutego 2019 roku będzie to wymóg dla produktów wprowadzanych w UE. Jest możliwość, że tam, gdzie system funkcjonuje poza UE te produkty nie będą musiały mieć takich zabezpieczeń. My w tym całym prawodawstwie i jego stosowaniu na terenie Unii odpowiadamy za pacjentów i produkty będą musiały mieć kody. Od razu chcę uspokoić, że ta zmiana nie spowoduje, że leków nie będzie albo będzie do nich utrudniony dostęp w aptekach, bo są przepisy przejściowe, które mówią, że produkty legalnie wprowadzone do obrotu przez wejściem dyrektywy mogą w obrocie pozostać do ich terminu ważności. Ten okres przejściowy pokaże pacjentom jak to było wcześniej, czyli teraz, i jak w nowym systemie, kiedy paczki będą zawierać zabezpieczenia. Kiedy wydamy – niestety - olbrzymie środki, aby ten system mógł funkcjonować, trzeba będzie też edukować pacjentów. Jako przedstawiciel krajowych producentów chciałbym zaapelować do pacjentów aby kupowali leki tylko w aptece, czyli tam, gdzie powinno się to robić. Apteka jest bowiem tym miejscem, w którym pacjent jest prawidłowo poinformowany i zaopatrzony w leki. W aptekach dostaniemy lek skuteczny i bezpieczny, sprawdzony i legalny.

PDF

Zobacz także