Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zarząd Krajowy OZZL wzywa polityków do działań

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 kwietnia 2020 13:52

Zarząd Krajowy OZZL wzywa polityków do działań - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

We wtorek przedstawiciele polskiego rządu podziękowali pracownikom ochrony zdrowia za walkę podczas epidemii koronawirusa. W środę ZK OZZL zaapelował do premiera o uwiarygodnienie podziękowań poprzez podjęcie zmian ustawowych dotyczących obrony zdrowia i jej pracowników.

"W związku ze słowami wdzięczności i uznania, kierowanymi w dniu wczorajszym pod adresem pracowników ochrony zdrowia przez polityków niemal wszystkich ugrupowań, również przez premiera RP, Zarząd Krajowy OZZL wyraża opinię, że – chociaż słowa te z pewnością cieszą wszystkich medyków - to jednak nie są one w stanie przesłonić faktu, iż ochrona zdrowia i jej pracownicy od 30 lat traktowani są w III RP w sposób niezwykle lekceważący przez wszystkie kolejne rządy, z obecnym włącznie.

Przez te lata nakłady publiczne na ochronę zdrowia pozostawały stale na dalece niewystarczającym poziomie, wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia należały do najniższych w gospodarce i rosły jedynie „od strajku do strajku”, a kolejki do leczenia wydłużały się coraz bardziej. Symboliczne jest to, że obecny rząd spełniając różne swoje obietnice wyborcze już w pierwszych latach swoich rządów, obietnicę wzrostu nakładów na publiczne lecznictwo (do 6% PKB), odłożył aż na 10 lat. Każdego roku zapłaci za to życiem wiele tysięcy chorych, o których jednak nikt nie będzie informował w codziennych meldunkach, jak to się dzieje obecnie w okresie epidemii. Nawiasem mówiąc, walka z nią byłaby skuteczniejsza, gdyby nie fakt, że szpitale polskie od lat funkcjonują w warunkach trwałego deficytu finansowego, kadrowego i materiałowego, bez jakichkolwiek rezerw na wypadek sytuacji kryzysowych.

Przykładem na to jaki jest faktycznie i na co dzień, stosunek rządu RP do pracowników publicznej ochrony zdrowia jest uchwalona przez Sejm ustawa – rządowego autorstwa - która przewiduje wynagrodzenia dla tych pracowników tak niskie, że po ostatniej podwyżce płacy minimalnej konieczna była nowelizacja tej ustawy, bo przewidziane w niej stawki okazały się za małe. Na niemal 20 pism wysłanych w ostatnich 5 latach przez ZK OZZL do Premiera RP (Mateusza Morawieckiego i Beaty Szydło) z wnioskiem o spotkanie i podjęcie działań na rzecz uregulowania zasad wynagradzania i warunków pracy lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia nie otrzymaliśmy ani jednej merytorycznej odpowiedzi. Podobnie było z pismami kierowanymi w tej sprawie do prezesa partii rządzącej. Nawet teraz, kiedy dyskutowana jest szeroko tzw. tarcza antykryzysowa, o naprawie publicznej ochrony zdrowia nawet się nie wspomina " - czytamy w oświadczeniu ZK OZZL.

Zarząd Krajowy OZZL wzywa polityków, aby słowa wdzięczności i uznania, kierowane w tych dniach do pracowników publicznej ochrony zdrowia, uwiarygodnili podjęciem następujących działań:

- pilną zmianą ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – zgodnie z propozycją analogicznej ustawy obywatelskiej,

- uchwaleniem obywatelskiego projektu ustawy przewidującej wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia do 6,8% PKB w najbliższych 3 latach,

- podjęciem działań na rzecz zbudowania racjonalnego i wydolnego (tzn. „bezkolejkowego”) systemu publicznej ochrony zdrowia o odpowiednim i stabilnym finansowaniu.

Źródło: OZZL

Tematy

OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)