Mgr farm. Walenty Zajdel:

Zarządzenie ministra zdrowia skłania do refleksji

Walenty Zajdel

Opublikowano 20 pazdziernika 2021, 10:47

Walenty Zajdel

Opublikowano 20 pazdziernika 2021, 10:47

Zarządzenie ministra zdrowia z 6 października 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych wraz wykazem badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów, skłania do refleksji a nie do radości.

  • Zarządzenie zawiera błąd: „wykazem badań diagnostycznych wykonywanych przez farmaceutów” – to nie dotyczy aptek szpitalnych.
  • Dokumentem źródłowym i punktem wyjścia jest błędna definicja usługi farmacji klinicznej – w najlepiej pojętym interesie farmacji szpitalnej i klinicznej takim dokumentem powinna być „Europejska deklaracja farmacji szpitalnej”.
  • W skład Zespołu wchodzi 12 przedstawicieli decydentów (MZ + NFZ+ GIF) - mogą przegłosować własne propozycje niekorzystne dla farmacji szpitalnej i farmacji klinicznej.
  • Raport ma zostać przedstawiany ministrowi dopiero po 11 miesiącach.
  • Minister zdrowia może nie zaakceptować raportu - prace Zespołu będą przedłużane o kolejne miesiące.
  • Dopiero po kilkunastu miesiącach minister zdrowia może zaakceptować raport, schować go do szuflady. Niestety, może także nie opublikować raportu i nie podejmie żadnej inicjatywy legislacyjnej, ponieważ znajdzie powód np. nie teraz, bo sytuacja jest niesprzyjająca, aktualnie nie ma woli politycznej... itp.
  • Może nastąpić zmiana na stanowisku ministra zdrowia - wtedy raport zostanie wyrzucony do kosza, ponieważ co do zasady następcy nie kontynuują projektów rozpoczętych przez poprzedników.

Pelikany łykają wszystko co im się rzuci - bez względu na to kto rzuca.

Bezrefleksyjne "łykanie" wszystkiego co „rzuci” MZ, tylko dlatego, że to minister „rzucił” jest błędem.

Walenty Zajdel

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Walenty Zajdel
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31