Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zarządzenie NFZ ws. realizacji umów dotyczących rehabilitacji leczniczej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 grudnia 2020 09:20

Zarządzenie NFZ ws. realizacji umów dotyczących rehabilitacji leczniczej  - Obrazek nagłówka
NFZ opublikowało zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programów zdrowotnych w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie zarządzenia.

Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką stanowi wykonanie upoważnienia zamieszczonego w art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o świadczeniach”.

Na mocy ww. przepisu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony został
do określenia:

1) przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

2) szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obejmujących w szczególności obszar terytorialny, dla którego jest przeprowadzone postępowanie w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami, z uwzględnieniem taryfy świadczeń w przypadku jej ustalenia w danym zakresie.

Zmiany wprowadzone do dotychczas obowiązującego w tej materii zarządzenia, tj. zarządzenia Nr 183/2019/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką, spowodowały konieczność opracowania
nowego zarządzenia.

W porównaniu do zarządzenia Nr 183/2019/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 grudnia 2019 r. w niniejszym zarządzeniu uwzględniono wszystkie zmiany, które zostały dokonane nowelizacjami zarządzenia Nr 29/2019/DSOZ, Nr 85/2020/DSOZ a ponadto, poprawiono zarządzenie pod względem legislacyjnym oraz merytorycznym. Modyfikacji uległ załącznik nr 1n do zarządzenia, w którym rozszerzono słownik procedur odpowiadających wizycie terapeutycznej z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, dla świadczeń realizowanych w ośrodkach dziennych z podziałem na osoby personelu realizującego.

Dodano załącznik nr 9 do zarządzenia, który zawiera wykaz procedur ICD-9 możliwych do realizacji i sprawozdania w ramach rehabilitacji w ośrodkach dziennych.

Dostosowano brzmienie załącznika nr 2 do zarządzenia stanowiącego wzór umowy do aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o świadczeniach.

Przedstawiony do konsultacji projekt zmiany zarządzenia prezesa NFZ zakładał zwiększenie wagi punktowej wizyty fizjoterapeutycznej oraz produktów rozliczeniowych odpowiadających zabiegom kinezyterapeutycznym. Zmiany te zostały przeprowadzone w oparciu o analizę wykonania w zakresie fizjoterapia ambulatoryjna i domowa za 2019 rok. Koszty zwiększenia wagi punktowej zabiegów kinezyterapeutycznych i wizyty zawierały się w kwocie powstałej po obniżeniu wagi punktowej zabiegów fizykalnych. Biorąc pod uwagę wielokrotne zgłoszenia świadczeniodawców oraz środowisk związanych z rehabilitacją, jak również dążenie przedstawicieli środowiska zawodowego fizjoterapeutów do większego osobistego zaangażowania się w proces terapeutyczny, zamiast zabiegów fizykalnych, których skuteczność oddziaływania nie została jednoznacznie udowodniona.

Wprowadzone zmiany wpisują się w kluczowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia cele określone w strategii na lata 2019-2023 jak: (cel 2) poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz (cel 5) poprawa efektywności wydatkowania środków publicznych na świadczenia opieki zdrowotnej.

Zarządzenie zostało przedstawione do konsultacji zewnętrznych na okres 14 dni.

Zarządzenie zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320, z późn. zm.) zostało przedstawione do konsultacji Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz reprezentatywnych organizacji świadczeniodawców.

Zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach zarządzenie przedstawione zostało również do opinii konsultantom krajowym we właściwych dziedzinach medycyny.

W trakcie konsultacji wpłynęło 51 pism dotyczących projektu zarządzenia, z których pisma były bez uwag do projektu. Większość zgłoszonych uwag dotyczyła zaproponowanych zmian wyceny świadczeń w rodzaju rehabilitacja lecznicza. W treści licznych uwag dotyczących opublikowanego projektu zarządzenia wyrażony został stanowczy sprzeciw wobec obniżenia wyceny zabiegów fizykalnych, uzasadniony ekonomiką ich realizacji. W związku z powyższym, podjęto decyzję o pozostawieniu wysokości wycen produktów rozliczeniowych na dotychczasowym poziomie.

Źródło: NFZ

Tematy

NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.