Zasłużone nagrody dla wybitnych młodych naukowców

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2017, 11:02

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2017, 11:02

Laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego został dr hab. n. med. Tomasz Roleder ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kapituła, której przewodniczyła prof. dr hab. Janina Stępińska, doceniła cykl prac nt. nowoczesnych technik obrazowania w ocenie patologii tętnic wieńcowych, wieńcowych pomostów żylnych oraz tętnic nerkowych.

Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników otrzymała dr hab. n. med. Agnieszka Zawiejska z Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. dr hab. Piotr Laudański, reprezentujący kapitułę, podkreślał podczas gali dorobek laureatki, specjalizującej się w leczeniu kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę.

Laureatką pierwszej edycji nagrody AgroBioTop Komitetu Biotechnologii PAN, honorującej osiągnięcia naukowe z zakresu biotechnologii, otwierające nowe perspektywy rozwoju rolnictwa, została dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Państwowego Instytutu Badawczego Ochrony Roślin w Poznaniu. Kapituła, której przewodniczył prof. dr hab. Maciej Żylicz, przyznała nagrodę za opracowanie i wdrożenie do praktyki nowych metod diagnostycznych wykrywania i identyfikacji, również w warunkach szklarnianych i polowych, różnych gatunków wirusów roślin.

- Tylko odpowiedzialny biznes i odpowiedzialna nauka zbudują lepszy świat, w którym nasze dzieci i wnuki będą dumne z tego, co wypracowaliśmy – powiedział podczas gali Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w Europie Środkowej, która ufundowała nagrody – Cieszymy się, że możemy prowadzić program promocji nauki polskiej, aby wspólnie sprostać wyzwaniom jutra.

Każda z nagród przyznawana raz w roku młodym naukowcom, którzy mają na swoim koncie znaczące sukcesy – nierzadko również na arenie międzynarodowej. Kapitułę, która dokonuje wyboru laureatów, stanowią najwybitniejsze autorytety w dziedzinie kardiologii, ginekologii i agrobiotechnologii.

Dotychczas wyróżnienia przyznano kilkudziesięciu wybitnym polskim specjalistom z ośrodków medycznych i badawczych w całym kraju.

Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wręczono po raz siedemnasty, Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (wcześniej – Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) – po raz dziesiąty, a Komitetu Biotechnologii PAN – po raz pierwszy.

Tegoroczni Laureaci otrzymali po 5000 euro.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nagrody / nauka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31