Zawał: Dlaczego kobiety mają mniejsze szanse na przeżycie?

Choroby układu krążenia to nie tylko problem mężczyzn. Coraz częściej kobiety mają nadciśnienie. Czy kobiety chorują inaczej niż mężczyźni?
Medexpress 2016-02-05 10:54

Co trzecia Polka ma nadciśnienie tętnicze. Jak przekonują eksperci kampanii „Ciśnienie na Życie” schorzenia sercowo-naczyniowe u kobiet często przybierają nietypową formę, bywa, że ich diagnostyka i leczenie podejmowane są zbyt późno.

Pacjentki trafiające do szpitala z powodu ataku serca są przeważnie starsze niż mężczyźni cierpiący na zawał. Przez to trudniej postawić właściwą diagnozę.

- Pacjenci, którzy podczas zawału nie mieli bólu w klatce piersiowej, pojawiali się w szpitalu później, byli poddawani mniej intensywnej terapii i mieli blisko dwukrotnie wyższą śmiertelność krótkoterminową w porównaniu z osobami, u których objawy zawału były bardziej typowe – mówi prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powołując się na doniesienia pisma Journal of the American Medical Association.

Badania Natpol wykazały, iż proces starzenia serca przebiega odmiennie u kobiet i mężczyzn. O ile serce męskie zaczyna starzeć się już w wieku około 30 lat – ma wówczas około 35-ciu lat, o tyle 30-letnia kobieta ma wiek serca odpowiedni do wieku metrykalnego. Jednakże już w wieku 40 lat serce kobiety jest średnio o 10 lat starsze niż jej wiek metrykalny, a w najstarszej grupie wiekowej kobiet około 70 roku życia wiek serca osiąga 95 lat. Dane te wskazują na konieczność intensywnego postępowania prewencyjnego i edukacyjnego wśród kobiet już w średnim wieku, co może skutkować wolniejszym starzeniem się serc Polaków.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także