Lekarze POZ nie chcą pakietu Arłukowicza i grożą protestami

Łukasz Tokarski

Opublikowano 17 czerwca 2014, 12:54

lekarz–lekarka
Łukasz Tokarski

Opublikowano 17 czerwca 2014, 12:54

Zdaniem organizacji skupiających lekarzy POZ zaproponowane przez ministra zdrowia pakiety antykolejkowy i onkologiczny nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a wręcz zagrażają  jego funkcjonowaniu. Lekarze nie wykluczają protestów.

Lekarze rodzinni wspólnie chcą działać przeciwko propozycja ministra zdrowia. Ich zdaniem pakiety  to „groźny, propagandowy bubel prawny”.

12 czerwca na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowany został tekst projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, który został zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 10 czerwca tego roku. Dokument ten zostanie przekazany do prac sejmowych. Żadna z  uwag do tego projektu, które zgłosiła Federacja Porozumienie Zielonogórskie w trakcie konsultacji społecznych, nie została uwzględniona przez ministra zdrowia przed przekazaniem projektu pod obrady Rady Ministrów.

- Przegłosowanie nowelizacji spowoduje poważne problemy w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, których skutki będą odczuwalne także w medycynie specjalistycznej i szpitalnej – uważa prof. Andrzej Grzybowski, prezes Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Przypomnijmy:

Premier i minister zdrowia zaprezentowali plan walki z kolejkami do lekarzy specjalistów. Składa się on z dwóch pakietów: dla onkologii oraz dotyczącego pozostałych specjalizacji. Obydwa zawierają wiele zmian dla pielęgniarek, POZ, AOS i szpitali. Mają one zwiększyć dostęp do lekarzy i diagnostyki oraz skrócić lub wyeliminować hospitalizacje.

Zmiany w onkologii mają zacząć obowiązywać już od 2015 r. W bieżącym nie, ponieważ wymagałoby to zmian już zawartych umów. Zmiany zaproponował rząd, teraz trafią one to Sejmu.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Czy przepisy o POZ to bubel prawny?

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31