NIL ostrzega lekarzy przed homeopatią

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 15 kwietnia 2014, 08:29

Homeopathic medicine Thinkstock/GettyImages
Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 15 kwietnia 2014, 08:29

Homeopathic medicine

NIL apeluje do lekarzy o rozwagę w związku z uruchomieniem studiów z homeopatii. Jednocześnie przypomina o obowiązku wykonywania zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. 

W związku z decyzją rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysława Jałowieckiego w sprawie uruchomionych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym Studiów Podyplomowych z zakresu homeopatii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło w dniu 11 kwietnia br. apel do lekarzy i lekarzy dentystów o rozwagę w korzystaniu ze szkoleń z zakresu metod postępowania o niepotwierdzonej naukowo skuteczności, w tym m.in. homeopatii.

W dokumencie czytamy m.in. że „produkty homeopatyczne są dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a niektóre spośród nich dostępne są wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Nie zmienia to jednak faktu, iż brak jest naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tych środków. Leczenie produktami homeopatycznymi nie znajduje oparcia w dowodach naukowych potwierdzających ich skuteczność terapeutyczną.

Ponieważ zgodnie z treścią art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, to przydatność studiów podyplomowych, kursów i innych form kształcenia w zakresie metod postępowania niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną w praktyce lekarskiej i dentystycznej jest zerowa.

Wobec powyższego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o realizację obowiązku doskonalenia zawodowego w sposób, który będzie poszerzał i pogłębiał wiedzę medyczną opartą na dowodach naukowych i nie narażał ich na koszty kształcenia z metod postępowania, które jako nieoparte na aktualnej wiedzy medycznej są bezużyteczne w praktyce lekarskiej”.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: NIL ponawia apel o likwidację studiów z homeopatii

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30