Nowe zalecenia w terapii raka wątrobokomórkowego

Mariusz Kielar

Opublikowano 14 sierpnia 2013, 13:14

Fot. Thinkstock / Getty Images
Mariusz Kielar

Opublikowano 14 sierpnia 2013, 13:14

To dobra wiadomość dla pacjentów chorujących na jego najczęstszą odmianę - raka wątrobowokomórkowego. Obecnie mają oni do wyboru niewiele skutecznych metod leczenia.

Metoda SIRT stosowana w leczeniu nieoperacyjnych guzów wątroby polega na wstrzyknięciu milionów mikroskopijnych, radioaktywnych granulek do wątroby poprzez tętnice wątrobową zaopatrującą guz w krew. Granulki te są pokryte radioaktywnym izotopem itr-90 emitującym promieniowanie beta. Mikrogranulki SIR-Spheres stosowane w terapii SIRT są zarejestrowane w Europie od 2002 roku. Jak dotychczas z ich wykorzystaniem przeprowadzono na całym świecie ponad 35. tys. zabiegów. - SIRT to nowoczesna metoda leczenia pacjentów z nieoperacyjnymi pierwotnymi guzami wątroby, w których mamy do dyspozycji stosunkowo niewiele skutecznych metod leczenia. To doskonała wiadomość, że NICE opublikował wytyczne potwierdzające naukowe dowody na skuteczność tej terapii. Mam nadzieję, że skończą się problemy związane ze zlecaniem tańszych i mniej skutecznych terapii dla chorych - przekonuje dr Harpreet Wasan, konsultant ds. onkologii w Szpitalu Hammersmith Uniwersytetu Królewskiego w Londynie.

Rak wątrobowokomórkowy to jeden z dziesięciu najczęściej występujących na świecie nowotworów, trzecia najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka. Rocznie diagnozuje się prawie 750. tys. zachorowań głównie wśród osób, których wątroba została poważnie uszkodzona na skutek marskości wywołanej stanem zapalnym lub alkoholizmem. W Polsce radioembolizacja za pomocą Y90-SIR-Spheres jest refundowana przez NFZ jako terapia niestandardowa "za zgodą płatnika" po wyczerpaniu innych możliwości terapeutycznych w przypadku raka wątroby lub wtórnych przerzutów nowotworowych. Koszt jednego zabiegu to ok. 40-50. tys. zł. W zależności od zajęcia przez nowotwór jednego lub obydwu płatów wątroby wykonuje się jeden lub dwa zabiegi radioembolizacji. Jednak lista procedur ICD 9, do których należy radioembolizacja, może być rozliczana jedynie przez chirurgię naczyniową, co istotnie ogranicza możliwość wykonywania tego rodzaju zabiegów. W Polsce metodę tę stosują ośrodki w Warszawie i Bydgoszczy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31