Plan finansowy NFZ nie uwzględnia reformy Arłukowicza

Alicja Dusza

Opublikowano 14 lipca 2014, 09:42

logotyp_PPOZ
Alicja Dusza

Opublikowano 14 lipca 2014, 09:42

ppoz

„Przedstawiony plan finansowy NFZ jest całkowitym zaprzeczeniem reform Arłukowicza!” – informują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

PPOZ krytykuje plan finansowy na 2015 r. Według lekarzy zaprezentowane założenia zupełnie odbiegają od wizji i zapowiedzi ministra, nie uwzględniają dodatkowych obowiązków lekarzy POZ i całej reformy ministra zdrowia.

- Od miesięcy o niczym innym nie słyszymy jak tylko o zmianach, jakie zamierza wprowadzić resort i rząd. Jednak przedstawiony nam plan finansowy NFZ na rok 2015 nie tylko nie uwzględnia możliwości wprowadzenia pakietu onkologicznego i antykolejkowego, pomija również zapowiadane przez ministra zdrowia plany dotyczące lecznictwa otwartego - w tym na zadania przewidziane w POZ. Wychodzi na to, że pan minister co innego mówi, a co innego robi… Czyli jak zwykle – uważa Bożena Janicka prezes PPOZ.

Zdaniem lekarzy nadal niesłusznie najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na lecznictwo szpitalne. Tymczasem minister zapowiedział, że ma być mniej hospitalizacji, bo część zabiegów będzie przeprowadzana w AOS. Więcej obowiązków będą mieli lekarze POZ.

- Nie dość, że brak w planowanym budżecie środków na pakiety kolejkowy i onkologiczny, to jeszcze pominięto waloryzację niezmienioną od 2008 roku stawki kapitacyjnej o wskaźnik inflacji, czyli mamy, de facto, nadal obniżenie finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to kolejny rok, w którym pogłębia się niedofinansowanie POZ-oraz zwiększa się rozdźwięk pomiędzy lecznictwem zamkniętym (szpitale) a lecznictwem otwartym (POZ i AOS). Na koniec jest to - po prostu - nierównie traktowanie podmiotów, dalsze pompowanie pieniędzy w szpitale, pomimo zapowiedzi zmiany kierunku – tłumaczy Bożena Janicka.

Przedstawiciele PPOZ podczas Sejmowej Komisji Zdrowia negatywnie zaopiniowali budżet NFZ na 2015 r.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Lekarze skarżą się na nienormalną porę przyjmowania aktów prawnych i odrzucenie wszystkich poprawek

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30