Prezydent podpisał nowelę o zmianach w POZ

Alicja Dusza

Opublikowano 30 kwietnia 2014, 13:45

Doctor working on a digital tablet Thinkstock/GettyImages
Alicja Dusza

Opublikowano 30 kwietnia 2014, 13:45

Prezydent podpisał nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która umożliwia otworzenie przychodni nie tylko lekarzom rodzinnym, ale i pediatrom.

Zmiany w przepisach dają możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez lekarzy pediatrów i lekarzy internistów w wyniku otwarcia tego segmentu świadczeń zdrowotnych dla lekarzy, którzy mają „specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii”.

To dawno oczekiwane zmiany, które bez trudu przeszły przez parlament. Orędownikiem zmian był minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Również prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, uważa, że projekt umożliwi pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), co poprawi znacznie pacjentom dostęp do lekarzy.

Dotąd poradnię POZ mogli prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracowali w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po specjalizacji mogli tylko zatrudnić się w szpitalu lub być pracownikiem, ale nie właścicielem POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest dotychczas specjalizacja z medycyny rodzinnej.

Przeczytaj również: Rzecznik praw dziecka zabiera głos w sprawie dziewczynki, która była leczona przez znachora

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30