Studio wyborcze Medexpressu: Zdrowie i sprawy socjalne w gestii jednego ministerstwa?

Fot. MedExpress TV
Gościem red. Iwony Schymalli jest prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.
Iwona Schymalla 2019-08-22 10:00

Prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny

Integracja systemów opieki zdrowotnej i społecznej:

  • Cały zespół poradni lekarza rodzinnego (w tym pielęgniarki środowiskowo-rodzinne) powinien blisko współpracować z pracownikiem socjalnym. To rozwiązanie sprawdzone w innych krajach od lat.
  • Należałoby się zastanowić, czy poczucie bezpieczeństwa obywateli – i zdrowotnego, i socjalnego – mogłoby poprawić utworzenie w przyszłości jednego resortu zajmującego się oboma tymi obszarami.

Rola lekarza rodzinnego:

  • Musimy odwrócić sytuację, bo obecnie większość pacjentów woli udać się prosto do specjalisty z najdrobniejszymi problemami. Tymczasem lekarz POZ jest w stanie rozwiązać 80 proc. problemów zdrowotnych.
  • Należy budować lepsze relacje między LR a specjalistami, tak by ci ostatni dawali lekarzom POZ większe pole do działania.
  • Trzeba budować silną instytucję lekarza rodzinnego, także w aspekcie jego odbioru przez pacjentów.

Refundacja szczepień:

  • Kompleksowa opieka koordynowana nad pacjentami obciążonymi poważnymi schorzeniami (np. choroby serca, choroby nerek) powinna uwzględniać bezpłatne szczepienia przeciw grypie.
  • Mam nadzieję, że w następnej kadencji kalendarz bezpłatnych szczepień ochronnych zostanie rozszerzony o szczepienia dzieci – dziewczynek i chłopców – przeciwko HPV, a także przeciwko rotawirusom.

Kolejki na SOR-ach:

  • Lekarze POZ powinni być rozliczani z pacjentów, którzy niepotrzebnie zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe, np. po to, aby w łatwy i szybki sposób zrobić sobie badania. Nie chodzi o penalizację, ale o pomoc w budowaniu dobrej, uczciwej relacji lekarza z pacjentem.

Nadal zbieramy Państwa pytania dotyczące zdrowotnych obietnic wyborczych.

Zadamy je politykom, których będziemy gościć w naszym studio w najbliższym czasie.

PDF

Zobacz także