Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zdrowie nie było i nie jest priorytetem żadnego rządu

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 31 października 2017 16:26

Zdrowie nie było i nie jest priorytetem żadnego rządu - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
- Wskazujemy drogi wyjścia z różnych, czasem trudnych sytuacji w ochronie zdrowia. Z naszych raportów i analiz korzystają wszyscy ci, którym zależy na zdrowiu obywateli - mówi Renata Furman, dyrektor działu analiz systemowych Instytutu Ochrony Zdrowia.

Ekspercka analiza różnych obszarów ochrony zdrowia jest istotna przy podejmowaniu ważnych decyzji. Czy eksperci korzystają z Państwa opracowań?

Wierzymy, że z tej wiedzy korzystają. Nasze analizy i raporty, opracowania eksperckie, są bardzo szeroko dystrybuowane. Oczywiście nie kończy się na wierze w naszą skuteczność z dotarciem do informacji, którą przygotowujemy, i których autorami są osoby bardzo zasłużone, jeśli chodzi o ekspertyzę dotyczącą obszaru ochrony zdrowia. Mamy też dowody na to, że decydenci czy też osoby, które mają wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w kraju są zainteresowane naszymi raportami. Na przykład raport pt. „Zdrowie priorytetem politycznym państwa”, który przygotowaliśmy w 2013 roku, był przedmiotem obrad Sejmowej Komisji Zdrowia. Przygotowaliśmy raport dotyczący leczenia onkologicznego w Polsce. A te wyzwania nadal są aktualne. Ten raport był przedmiotem obrad Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii. Przygotowujemy raporty systemowe, ale też dotyczące konkretnych obszarów terapeutycznych. One również były przedmiotem posiedzeń zespołów parlamentarnych. Raporty prezentujemy również na Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. Na Forum Ekonomicznym, jak wiadomo, gromadzi się świat ekonomiczny, liderzy różnych ugrupowań partyjnych, którzy mają okazję zapoznać się z naszymi raportami.

Raporty, o których Pani wspomniała, dają często początek dyskusji na ważne tematy. 

To prawda. W raporcie „Zdrowie politycznym priorytetem państwa” postawiliśmy w 2013 roku dosyć niepopularną wówczas tezę,  że zdrowie nie było i nie jest priorytetem żadnego rządu. Pokazaliśmy też drogi wyjścia z tej sytuacji. W raporcie wielokrotnie wskazywaliśmy na to, że zdrowie powinno być troską wielu resortów.

Kongres Zdrowia Publicznego organizowany przez Instytut Ochrony Zdrowia ma wielu znakomitych patronów. Jaki był cel stworzenie tego wydarzenia? Dlaczego było ważne powstanie forum, na którym dyskutujemy o zdrowiu publicznym?

To nie jedyne wydarzenie, jakie instytut organizuje. Jesteśmy inicjatorem Szczytu Zdrowia, współorganizujemy Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy. Kongres Zdrowia Publicznego, pierwszy raz zorganizowaliśmy cztery lata temu. Już 7 grudnia odbędzie się kolejna, czwarta edycja. Kongres organizujemy od początku we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Dlaczego zdrowie publiczne? To jest hasło, które jeszcze niedawno kojarzyło się jako coś niespecjalnie atrakcyjnego. Może dlatego, że nie było zrozumiałe dla opinii publicznej, a nawet często dla decydentów zdrowotnych, co wiedzieliśmy z różnego rodzaju spotkań i seminariów. Chcieliśmy w szerokim gronie, a więc z udziałem wielu resortów, nie tylko z udziałem ministra zdrowia, porozmawiać o tym czym jest zdrowie publiczne, czy Polacy są zdrowsi niż inne populacje, jak powinna być kształtowana polityka zdrowotna w naszym kraju, jak o tym rozmawiać. Cztery lata temu to też nie było takie oczywiste. Teraz, kiedy realizowana jest strategia odpowiedzialnego rozwoju premiera Morawieckiego wiemy, że  polityka zdrowotna jest wpisana w działania różnych ministerstw. Te rozmowy też u nas się toczyły, nie mogę powiedzieć, że po raz pierwszy, jednak były one tu inicjowane. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć ministrów, podsekretarzy stanu z różnych ministerstw, i o zdrowiu publicznym głęboko rozmawiać.

Jak Pani wspominała 7 grudnia kolejna, czwarta edycja Kongresu Zdrowia Publicznego. Jakie tematy będą poruszane?

Bardzo ważnym tematem będzie rozmowa na temat chorób przewlekłych w kontekście starzejącego się społeczeństwa, ale także w kontekście nowych rozwiązań legislacyjnych, tego czym podstawowa opieka zdrowotna ma się zajmować, jakimi chorobami przewlekłymi szczególnie opiekować się muszą lekarze rodzinni. Jak zawsze będziemy nawiązywać do problemu finansowania systemu ochrony zdrowia. Będzie dużo interesujących tematów, ciekawych wystąpień. O szczegółach nie chciałabym mówić już dzisiaj, ale chcę zachęcić do udziału, bo będzie to bardzo ciekawy kongres. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-0811
8 listopada 2022
w-pigulce-0901
9 stycznia 2023
w-pigulce-1001
10 stycznia 2023
w-pigulce-1101
11 stycznia 2023
w-pigulce-1502
15 lutego 2023
w-pigulce-2302
23 lutego 2023
w-pigulce-2003
20 marca 2023