Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zgoda sądu nie będzie potrzebna do zakończenia życia osoby w stanie wegetatywnym

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 lipca 2018 15:08

Zgoda sądu nie będzie potrzebna do zakończenia życia osoby w stanie wegetatywnym - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował, że o zaprzestaniu podawania płynów i pokarmów choremu w utrwalonym stanie wegetatywnym lekarze – w porozumieniu z rodziną pacjenta – będą mogli decydować bez zgody Court of Protection.

Court of Protection ma kompetencje do orzekania w imieniu osób, które ze względu na stan zdrowia nie są zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Do tej pory dotyczyło to także kontrowersyjnej kwestii zaprzestania nawadniania i karmienia chorych w stanie wegetatywnym.

Pojęcie „stan wegetatywny” oznacza, że zachowana jest przytomność, ale występuje brak świadomości. Zachowane są reakcje odruchowe, chory samodzielnie oddycha, reaguje na ból. Nie kontaktuje się jednak ze światem rzeczywistym. Za stan wegetatywny odpowiada uszkodzeniem półkul mózgowych, zapewniających człowiekowi świadomość siebie, otoczenia i kojarzenia. O utrwalonym stanie wegetatywnym mówimy, gdy trwa on ponad 12 miesięcy.

Obecnie, jeśli bliscy chorego wyrażają zgodę, brytyjscy lekarze mogą bez pozwolenia sądu zaprzestać wykonywania u chorych w stanie wegetatywnym prowadzenia ratujących życie procedur medycznych, takich jak np. dializoterapia. Inaczej jest jednak z podawaniem pokarmów i płynów – w tym przypadku, nawet przy jednomyślności lekarzy i rodziny pacjenta, konieczna była dotąd zgoda Court of Protection. Procedura jej uzyskiwania [przez placówkę medyczną] trwa jednak nierzadko miesiącami i wiązała się z dodatkowym obciążeniem biurokratycznym i finansowym.

Decyzja sędziego spotkała się z dwojakim przyjęciem. Dr Peter Saunders, szef organizacji „Care Not Killing”, powiedział, że jest bardzo zaniepokojony i niezadowolony z orzeczenia, które w praktyce oznacza, że pacjentów w stanie wegetatywnymi będzie można de facto zagłodzić na śmierć, kierując się chęcią uniknięcia przez placówkę dodatkowych wydatków, jakie pociąga ze sobą długoterminowa opieka nad takim chorym.

Z kolei przedstawiciele fundacji „Compassion in Dying” są zdania, że wyrok Sądu Najwyższego pozwoli rodzinom osób w stanie wegetatywnym i opiekującym się nimi lekarzom na podejmowanie najlepszych dla chorego, choć nie łatwych decyzji.

Orzeczenie Sądu Najwyższego może mieć wpływ na los ok. 24 tys. Brytyjczyków, którzy – jak się szacuje – znajdują się w utrwalonym stanie wegetatywnym.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

iStock-514562090
Portugalia

Prezydent zawetował ustawę o eutanazji

30 listopada 2021
iStock-1303454849
8 listopada 2021
iStock-1213634254
21 maja 2020

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także