Zielone światło dla medyków spoza UE. Sejm przegłosował ustawę „kadrową”

Medexpress

Opublikowano 28 listopada 2020, 13:17

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 28 listopada 2020, 13:17

Projekt ustawy krytykowały samorządy zawodów medycznych oraz opozycja wskazując, że obniżenie tych wymogów, to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Jeszcze w czwartek wydawało się, że ustawa nie będzie dotyczyć lekarzy – jednak rząd wywarł nacisk na posłów PiS, by poparli również to rozwiązanie.

Pierwsze czytanie projektu ustawy, zgłoszonego przez grupę posłów PiS, ale przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia (poseł Paweł Rychlik, który reprezentował wnioskodawców, nie potrafił wręcz odpowiedzieć w czasie dyskusji na niektóre pytania posłów i sejmowych legislatorów), odbyło się w czwartek i trwało ponad pięć godzin. Projekt był pełny luk i nieścisłości i również z punktu widzenia formalnego wymagał dokładnego poprawienia. Oprócz poprawek głosowanych na posiedzeniu Komisji Zdrowia upoważnienie do wprowadzania technicznych zmian otrzymali sejmowi prawnicy, którzy – jak w piątek mówili posłowie opozycji – pracowali nad dokumentem przez całą noc.

W trakcie pierwszego czytania przedstawicielom samorządów zawodów medycznych, przy wsparciu opozycji, ale przede wszystkim prof. Wojciecha Maksymowicza, który nie zawahał się porównać proponowanych rozwiązań w zakresie dopuszczania do pracy w Polsce niezweryfikowanych – formalnie i praktycznie – pracowników spoza UE do czasów sowieckich, udało się przekonać większość Komisji Zdrowia do wyłączenia z projektu zawodu lekarza i lekarza dentysty. Jednak w piątek w czasie drugiego czytania klub PiS, reprezentowany przez Barbarę Dziuk, zapowiedział zgłoszenie pakietu poprawek – wśród nich znalazła się również ta, która przywracała pierwotne zapisy dotyczące lekarzy.

- Ta ustawa pokazuje arogancję posłów i władzy PiS-u wobec obecnej sytuacji. Nie spotkaliśmy jeszcze tak źle napisanej ustawy, z taką ilością błędów legislacyjnych, mimo że do autorstwa tej ustawy przyznało się również Ministerstwo Zdrowia, ta ustawa zawiera zapisy łamiące prawo Unii Europejskiej. Wszystkie samorządy zawodowe: lekarzy, pielęgniarek, analityków medycznych, fizjoterapeutów, wypowiedziały się przeciwko tej ustawie, która może szkodzić życiu i zdrowiu polskich pacjentów, ponieważ poluzowanie warunków przyjmowania ludzi bez rzeczywistej kontroli ich znajomości języka oraz kompetencji jest w przypadku tej ustawy niesamowite – mówił w imieniu Koalicji Obywatelskiej Rajmund Miller.

- Poza absurdami legislacyjnymi były tam rzeczy, które są naprawdę potwornie szkodliwe, np. zmuszanie do pracy na SOR-ach bez odpowiedniego wynagrodzenia. Chcieliście płacić pracownikom podstawowe stawki bez dodatków, bez zastosowania Kodeksu pracy, czyli bez opłacania nadgodzin. Mam wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość nie do końca rozumie tę ideę: z niewolnika nie ma pracownika. Jeżeli chcecie, żeby pracownicy ochrony zdrowia pracowali, to musicie im za tę pracę zapłacić godnie, zgodnie z Kodeksem pracy – punktowała Marcelina Zawisza (Lewica). - Tyle się nasłuchaliśmy na posiedzeniu komisji, że Prawo i Sprawiedliwość dziękuje pracownikom ochrony zdrowia, że docenia ich ciężką pracę, że naprawdę ryzykują swoje życie i zdrowie. Mało brakowało, a poseł Rychlik zacząłby klaskać. Pracownicy ochrony zdrowia nie chcą waszych dobrych słów. Oni chcą realnych czynów. Chcą, żebyście opublikowali ustawę o podwyżkach, a nie dawali kolejne 2 mld zł na TVP. Chcą, żebyście tworzyli dobre prawo, które im pomoże, a nie jakiegoś bubla prawnego, którego naprawdę nie da się czytać.

- Ta ustawa jest napisana na kolanie i to nie jest opinia tylko posłów opozycji, ale to jest opinia przede wszystkim Biura Analiz Sejmowych. Biuro Analiz Sejmowych twierdzi wręcz, że ta ustawa jest niezgodna z prawem europejskim. A jeżeli dołożymy do tego jeszcze krytyczne uwagi przedstawicieli różnego rodzaju związków zawodowych, to opinia o tej ustawie jest wręcz miażdżąca – podkreślał Dariusz Klimczak (KP).

- To jest jedna z najbardziej skandalicznych ustaw, jakie pojawiły się w ciągu ostatniego pół roku, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia. Nie tylko zapisany jest tutaj import medyków – jak mówią o tym środowiska medyczne – bez kwalifikacji, bez nostryfikacji dyplomów, bez znajomości języka polskiego, takie jest założenie tej ustawy nie tylko na czas epidemii, ale również w ten projekt jest wpisany mechanizm stałego traktowania i stałego podejścia w ten sposób do systemu ochrony zdrowia – stwierdził Robert Winnicki (Konfederacja). - Poza tworzeniem nieuczciwej konkurencji dla medyków w Polsce to jest przede wszystkim fundamentalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, życia i zdrowia pacjentów, ale to jest również tak naprawdę tworzenie podwójnych standardów – polski lekarz, polski medyk, polska pielęgniarka, którzy muszą uzyskać odpowiednie wykształcenie, odpowiednie umiejętności zawodowe, są w gorszej pozycji stawiani niż ten cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej importowany przez rząd Morawieckiego do tego, żeby zarządzać nieumiejętnością, własną nieumiejętnością i słabością, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia.

Po drugim czytaniu projekt wrócił – z poprawkami – do Komisji Zdrowia. W pakiecie poprawek wniesionych przez PiS było również przywrócenie przepisów, umożliwiających ściąganie nie tylko pielęgniarek i ratowników, ale również lekarzy zza wschodniej granicy. - Skandal! KZ pozytywnie rekomendowała poprawkę przywracającą zapisy dotyczącą lekarzy cudzoziemców, które wczoraj wykreśliła z projektu ustawy. Przewodniczący Tomasz Latos dopuścił do głosu przedstawiciela NIL Michała Bulsę oraz prof. Wojciecha Maksymowicza dopiero po głosowaniu nad poprawką – relacjonowała na gorąco prace legislacyjne Naczelna Izba Lekarska.

W nocy Sejm uchwalił ustawę większością 232 głosów (niemal wszyscy posłowie PiS) przeciw 216. Przeciw ustawie zagłosowali posłowie Porozumienia: Wojciech Maksymowicz, Andrzej Sośnierz i Michał Wypij.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lekarze / pielęgniarki / ratownicy / ustawa o kadrach
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31