Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zika już u nas

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 17 sierpnia 2016 00:18

Zika  już u nas - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
To najprawdopodobniej pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju. Wirusa wykryto u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.

– W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog w Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab.

Naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim (we współpracy z WUM), jako jedni z  pierwszych w Polsce prowadzą badania serologiczne, umożliwijace potwierdzenie zakażenia wirusem Zika. Laboratorium zajmuje się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

Do analizy w kierunku obecności zakażenia pobiera się próbkę krwi. – Obecność wirusa potwierdzamy metodami serologicznymi, oceniamy poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi – mówi dr Małgorzata Bednarska z Wydziału Biologii UW, współzałożycielka AmerLabu.

Osoby zarażone wirusem Zika mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo nawet paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień. Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Komary nie są jedną drogą rozprzestrzeniania się wirusa Zika. Może on także przenosić się przez transfuzje krwi oraz drogą płciową. Wirus może przetrwać w męskim układzie płciowym  przez nawet pół roku.

Źródło: www.uw.edu.pl

Podobne artykuły

ThinkstockPhotos-511589214

Zika: nowe wytyczne

20 października 2017
ThinkstockPhotos-491727823
6 września 2017
ko
19 kwietnia 2017
ThinkstockPhotos-521209308
21 listopada 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także