Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr Leszek Borkowski

Złośliwość losu

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 29 stycznia 2020 08:45

Złośliwość losu - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.
Czasami ogłaszając wymarzony sukces, popadamy w tarapaty i to co było pewne staje się wątpliwe. Koronawirusy wydawały się w XX wieku w miarę bezpieczne, bo atakowały zwierzęta, nie zagrażając ludziom.

W 2002 roku pojawił się SARS, czyli Syndrom Ostrej Niewydolności Oddechowej ze śmiertelnością ok. 12%.
W 2012 roku pojawił się MERS, czyli Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej ze śmiertelnością ok 30%.
W 2019 z Wuhan mamy kolejnego członka paskudnej rodziny Coronaviridae, który rozłazi się po świecie i w styczniu 2020 pokazuje śmiertelność ok. 3% , która zapewne powiększy się, a jakim ulegnie mutacjom, przechodząc z człowieka na człowieka nie wiemy.

Leki niosące ewidentny postęp terapeutyczny w leczeniu wielu chorób mają coraz częściej ograniczane stosowanie lub zawiesza się ich pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

W chwili ich rejestracji wydawały się niejednokrotnie być innowacją, przełomem w walce z różnymi chorobami. Ale im dłużej przebywały na rynku, im bardziej wnikliwa była ich ocena kliniczna, tym częściej nadzieja pacjentów bywała wystawiana na poważną próbę.

Picato/ingenol mebutynianu/ stosowany w wleczeniu rogowacenia słonecznego ma zawieszone pozwolenie na dopuszczenie do obrotu z powodu występowania raka skóry dla obszarów leczonych wymienionym produktem leczniczym.
Zaobserwowano u pacjentów leczonych Picato zapadalność na raka płaskonabłonkowego, raka podstawnokomórkowego, chorobę Bowena.

Lemtrada/alemtuzumab/ stosowana w monoterapii do modyfikacji przebiegu wysoce aktywnej rzutowo-ustępującej postaci stwardnienia rozsianego / ang RRMS / u dorosłych pacjentów ma dodatkowe przeciwwskazania. Są to:
- ciężkie aktywne zakażenia aż do całkowitego ich ustąpienia;
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze;
- przebyte rozwarstwienie tętnicy szyjnej i lub kręgowej;
- przebyty udar mózgu;
- przebyta dławica piersiowa lub zawał mięśnia sercowego;
- koagulopatia, leczenie przeciwpłytkowe lub leczenie przeciwzakrzepowe;
- współistniejące choroby autoimmunologiczne inne niż stwardnienie rozsiane.


EMA doszła do wniosku, że niedokrwienie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, krwotok mózgowy, rozwarstwienie tętnicy szyjnej i lub kręgowej, krwawienia do światła pęcherzyków płucnych i małopłytkowość mogą rzadko występować w bliskim odstępstwie czasu po podaniu wlewu dożylnego produktu leczniczego Lemtrada.

Pacjenci przyjmują Lemtradę wyłącznie w warunkach szpitalnych z łatwym dostępem do intensywnej opieki medycznej pod nadzorem neurologa mającego doświadczenie w leczeniu chorych ze stwardnieniem rozsianym.
Pacjenci leczeni Lemtradą muszą być monitorowani pod kątem zaburzeń autoimmunologicznych przez co najmniej 48 miesięcy po ostatnim dożylnym podaniu leku.
Pacjent musi wiedzieć, że zaburzenia autoimmunologiczne mogą również wystąpić później niż 48 miesięcy po ostatnim dożylnym podaniu leku.

Dr nauk farm Leszek Borkowski

Podobne artykuły

iStock-579422908
Kształcenie lekarzy

Ministerstwo Zdrowia „ma dylemat”…

24 kwietnia 2024
Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (3)
24 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także