Subscribe
Logo small
Search

Przełomowe zmiany w leczeniu raka płuca. Lorlatynib przesunięty do pierwszej linii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Published Aug. 31, 2023 14:00

Przełomowe zmiany w leczeniu raka płuca. Lorlatynib przesunięty do pierwszej linii - Header image
Fot. Thinkstock / Getty Images
To zmiany, na które onkolodzy i chorzy na raka płuca czekali od dawna. We wrześniowej liście leków refundowanych w pierwszej linii leczenia dla pacjentów z nie drobnokomórkowym rakiem płuca i mutacją ALK udostępniony zostanie lorlatynib. To lek, dzięki któremu aż kilkunastokrotnie udaje się zmniejszyć ryzyko wystąpienia przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego. Refundacją objęte też zostaną w konkretnych wskazaniach: sotorasib i atezolizumab.

Sotorasib będzie mógł być stosowany w drugiej lub kolejnych liniach leczenia pacjentów z NDRP z mutacją G12C w genie KRAS, po niepowodzeniu co najmniej jednej wcześniejszej linii leczenia systemowego. Z kolei atezolizumab będzie można stosować w leczeniu adjuwantowym po całkowitej resekcji i chemioterapii opartej na związkach platyny u dorosłych pacjentów z NDRP o wysokim ryzyku wystąpienia nawrotu, u których w tkance nowotworowej ekspresja PD-L1 wynosi powyżej 50 proc. na komórkach guza.

Prawdziwą rewolucją i zmianą perspektywy leczenia nie drobnokomórkowego raka płuca u osób z mutacją ALK będzie natomiast przesunięcie do pierwszej linii leczenia lorlatynibu.

– Do tej chwili lek był u nas dostępny do drugiej linii leczenia, po niepowodzeniu leczenia inhibitorami drugiej generacji. Lek ten został zare...

Content locked

To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].

If you already have an account, please log in

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Read also