Subscribe
Logo small
Search

W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany

MedExpress Team

medexpress.pl

Published May 15, 2024 07:56

W Polsce nie docenia się ich pracy, ale czas na zmiany - Header image
Fot. Getty Images/iStockphoto
W związku z gwałtownym starzeniem się społeczeństwa opiekunowie seniorów będą niedługo pożądani na rynku pracy tak samo jak dziś księgowe, pracownicy budowlani, kierowcy czy specjaliści AI. W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób powyżej 65. roku życia w Europie wzrośnie o 38 % – do 129,8 mln osób. Niestety, mimo istotnej funkcji i trudnej pracy opiekunowie nie mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Tylko niewielki odsetek Polaków stać na zatrudnienie specjalisty.

Dodatkowo społeczeństwo nie darzy tej grupy zawodowej szacunkiem, takim jak w przypadku ratowników medycznych czy farmaceutów. Sami opiekunowie wskazują, że ich praca ma równie duże znaczenie jak np. pielęgniarstwo, ponieważ w obu przypadkach priorytetem jest troska o zdrowie i komfort podopiecznych oraz zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Mimo, że o cichych bohaterach w domach seniorów i prywatnych mieszkaniach mało się mówi, nadchodzący 15 maja daje nam szansę, by poznać ich pracę bliżej – obchodzimy wtedy Ogólnopolski Dzień Opiekuna Osoby Starszej.

Zawód opiekuna osoby starszej to bardzo wymagająca profesja. Z jednej strony potrzebna jest siła fizyczna i wytrzymałość psychiczna, a z drugiej strony ogromne pokłady empatii. Opiekunowie wspierają nie tylko osoby starsze, ale całe rodziny, zazwyczaj nieoczekiwanie postawione przed zupełnie nową sytuacją. Ta szczególna praca, pełniona u rodzin w ich domach, wymaga zbudowania dużego zaufania. Bycie opiekunem to pewnego rodzaju misja społeczna. Często nagradzana jest ogromną wdzięcznością osoby starszej i rodziny, ale może być też pełna codziennych trudności, wyzwań, zwłaszcza w przypadku opieki nad osobami z poważniejszymi schorzeniami. Opiekunowie muszą liczyć się z tym, że podopieczni wraz z pogarszającym się stanem zdrowia mogą być trudni w obsłudze, codziennym kontakcie, a nawet agresywni, dlatego niezwykle ważne są szkolenia ...

Content locked

To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].

If you already have an account, please log in

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Read also