Subscribe
Logo smallSearch
banner

O zakrzepicy wciąż mówimy za mało

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Published Oct. 19, 2023 08:22

O zakrzepicy wciąż mówimy za mało - Header image
Fot. iStock/Getty Images
Nawet 100 tysięcy osób rocznie umiera w Polsce z powodu zakrzepicy. W wyniku chorób związanych z zakrzepami i zatorami umiera co czwarta osoba na świecie. O zakrzepicy mówimy coraz więcej, ale wciąż za mało. Tymczasem profilaktyka ma w przypadku tego schorzenia ogromne znaczenie. Dostępne są również leki skutecznie regulujące krzepliwość krwi. Od września nieodpłatnie dla pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia dostępne są preparaty z heparyną.

Ryzyko zachorowania na zakrzepicę rośnie wraz z wiekiem, u osoby chorej, która często zmaga się również m.in. z chorobami nowotworowymi. Pacjentami są jednak nierzadko ludzie młodzi i teoretycznie zdrowi, bo zakrzepica może pojawić się na przykład po długiej podróży samolotem, wiążącej się z długotrwałym unieruchomieniem i przebywaniem w warunkach niskiej wilgotności, małego natlenienia i ciągle działającej klimatyzacji. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też pandemia koronawirusa.

– Covid jest silnym immunogenem, który może w najbliższej przyszłości wywoływać ujawnianie się różnego rodzaju schorzeń autoimmunologicznych, które to w aktywnej formie są prozakrzepowe. Trzeba też zastanowić się, jakie następstwa wywołuje Covid, long covid czy post covid. Zaczynamy sobie dopiero uzmysławiać, jakie to niebezpieczeństwo. Nawet skąpoobjawowe przejście Covid-19 powoduje powstawanie czynników prozakrzepowych. Nie ma jednak predyktora, który by nam to jednoznacznie wskazywał – mówi dr n. med. Piotr Ligocki, internista, reumatolog.

Tym, co powinno pacjenta zaniepokoić, jest pojawienie się obrzęku kończyn dolnych (najczęściej dotyczy on jednej kończyny), połączone z bólem o różnym nasileniu,...

Content locked

To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].

If you already have an account, please log in

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Read also