Subscribe
Logo small
Search
Nauka

W szpitalu masz większą motywację, żeby rzucić palenie – wiemy dlaczego, ale pytanie: jak?

MedExpress Team

Medexpress

Published April 10, 2024 17:19

W szpitalu masz większą motywację, żeby rzucić palenie – wiemy dlaczego, ale pytanie: jak? - Header image
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono bardzo ciekawe wieloośrodkowe badanie eksperymentalne na oddziałach ratunkowych z udziałem pacjentów, którzy nie wymagali natychmiastowej interwencji medycznej. Dotyczyło prób rzucenia palenia tytoniu. Wyniki badania komentuje Krzysztof Łanda, doradca ministra zdrowia Ukrainy, założyciel Fundacji Watch Health Care, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.

Komentarz do badania pt.: Cessation of Smoking Trial in the Emergency Department (COSTED): a multicentre randomised controlled trial; Pope I, Clark LV, Clark A, et al. Emerg Med J Epub; publikacja z 28 marca, 2024; doi:10.1136/emermed-2023-213824.


Leczenie na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) to nie przelewki, bo nikt tam nie przychodzi „dla przyjemności”. Niestety wielu z nas dopiero w szpitalu zdaje sobie sprawę, że warto i jak bardzo należy cenić zdrowie. Dopiero tam wiele osób znajduje w sobie siłę i motywację, żeby zmienić nawyki żywieniowe, przyrzeka sobie „kiedy stąd wyjdę, to zacznę ćwiczyć”, „zacznę leczyć nadciśnienie i cukrzycę”, czy na poważnie podejmuje próbę rzucenia palenia tytoniu. Szpital okazuje się miejscem, gdzie lekarzy słucha się bardzo uważnie, zapamiętuje się ich zalecenia i wiele osób naprawdę zmienia swoje nawyki.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono bardzo ciekawe wieloośrodkowe badanie eksperymentalne na oddziałach ratunkowych z udziałem pacjentów, którzy nie wymagali natychmiastowej interwencji medycznej. Było to badanie randomizowane, czyli z los...

Content locked

To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].

If you already have an account, please log in

Topics

nikotynizm

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Read also