Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Libura: Ryczałt dla szpitali nie będzie cudownym eliksirem na bolączki pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 stycznia 2018 11:28

Libura: Ryczałt dla szpitali nie będzie cudownym eliksirem na bolączki pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
- Jest zbyt wcześnie na kompleksową ocenę skutków ustawy o sieci szpitali. Należy zadać sobie przede wszystkim pytanie, w jakim stopniu nowe rozwiązania przyczynią się do poprawy koordynacji i optymalizacji opieki szpitalnej i ambulatoryjnej - powiedziała w rozmowie z Medexpressem Maria Libura, ekspert z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Z zapowiedzi prezesa NFZ Andrzeja Jacyny na konferencji "Priorytety 2018" dowiedzieliśmy się, że po podsumowaniu pierwszego kwartału obowiązywania ustawy o sieci szpitali należy spodziewać się wprowadzenia od 1 lipca zmian służących poprawie i doprecyzowaniu wprowadzonych rozwiązań.
Libura w rozmowie z Medexpressem odniosła się do ryczałtu dla szpitali w sieci. - Wiele wskazuje na to, że ryczałt, doceniany przez szpitale sieciowe za pewną stabilność finansową, nie będzie „cudownym eliksirem” na powszednie bolączki pacjentów, tj. kolejki czy fenomen „pacjentów nieopłacalnych” - wyjaśniła. Tłumaczyła, że to właśnie pod tymi sztandarami sieć szpitali była wprowadzana do systemu.
Libura powiedziała, iż przedmiotem krytyki stał się algorytm, na podstawie którego obliczany jest poziom ryczałtu dla szpitala na kolejne okresy rozliczeniowe, a także brak zarządzania wykonania ryczałtu na poziomie wojewódzkim. - Z niepokojem wskazywano, iż w algorytmie kryją się mechanizmy motywujące szpitale do realizacji świadczeń na poziomie niewiele odbiegającym od 100 proc. założeń, co może potencjalnie doprowadzić do ograniczania liczby świadczeń pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli mówiąc wprost - do ograniczania przyjęć pacjentów - tłumaczyła.
Ekspert z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dodała, iż wiceminister zdrowia Piotr Gryza w swoich wypowiedziach, wyszedł naprzeciw niepokojom szpitali. Wskazał na zmiany polegające na możliwości wprowadzenia korekty wysokości ryczałtu w uzasadnionych sytuacjach. Poinformował także o konieczności przeanalizowania, które świadczenia finansować wedle tego mechanizmu, a które należy pominąć. Przywołał przy tym konkretne obszary znajdujące się pod lupą ministerstwa, m.in. leczenie udarów i świadczenia udzielane na oddziałach intensywnej terapii.
Zdaniem Libury tym, co jest najbardziej pożądane z punktu widzenia ostatecznych użytkowników systemu - czyli pacjentów, jest jednak nie tylko konieczna modyfikacja i korekta rozwiązań usprawniająca relacje płatnik - szpital, ale rozwiązanie dwóch wyzwań. Pierwszym jest wzrost dostępności świadczeń, a drugim - kompleksowe uzupełnienie sieci o brakujący wymiar - czyli realne uzależnienie finansowania publicznego od jakości i skuteczności leczenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

kubus.pl
Artykuł sponsorowany

Kubus.pl – skarbnica wiedzy dla rodziców

4 marca 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
Na żywo

Parlamentarna Grupa ds. Autyzmu

25 stycznia 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
22 grudnia 2023
164875489
29 listopada 2023
AnnaSliwinskaMonikaKaczmarek2
21 listopada 2023