576 mln złotych otrzymają łącznie z Funduszu Medycznego, ze środków przeznaczonych na pediatrię, dwa warszawskie szpitale dziecięce: Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę tych lecznic. Zarządzający skupią się na...
Briefing prasowy minister zdrowia Katarzyny Sójki i wiceministra Marcina Martyniaka na temat przekazania środków z Funduszu Medycznego na rozbudowę warszawskich szpitali.
Ministerstwo Zdrowia zaprasza do składania wniosków na doposażenie pomiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji. To kolejny krok w kierunku rozwoju innowacyjnych rozwiązań w obszarze udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, wybitny specjalista chorób płuc, wieloletni członek PTChP, członek Zarządu Głównego Towarzystwa chorób Płuc została wybrana na stanowisko wiceprezydenta European Respiratory Society. Prof. Chorostowska-Wynimko ostatnio pełniła funkcję Sekretarza Generalnego ERS....
Rozmowa z dr n. med. Aleksandrą Lewandowską, konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, przeprowadzona podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Minister zdrowia Katarzyna Sójka uczestniczy w odbywającym się w Nowym Jorku zgromadzeniu ONZ. Spotkała się z Sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA.
Rozmowa z prof. Edwardem Czerwińskim, senior medical directorem w FutureMeds.
Po raz kolejny przy okazji kampanii wyborczej powraca temat żywienia pacjentów w szpitalach. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie projektu programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu” dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w placówkach leczniczych ma być...
Rozmowa z prof. Andrzejem Marszałkiem, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Rozmowa z posłem Tomaszem Latosem, przewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia, przeprowadzona podczas konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Polskie Zdrowie 2.0. Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027”.
Centrum Monitorowania Jakości informuje o przyznaniu akredytacji kolejnym placówkom ochrony zdrowia:10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy w zakresie działalności Wojskowy Szpital Kliniczny w BydgoszczyOPOLSKIE CENTRUM...
Rozmowa z prof. Renatą Langfort, kierownikiem Zakładu Patomorfologii Instytytu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Patologów.
Rozmowa z prof. Wojciechem Hanke, przewodniczącym Prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzona podczas konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Polskie Zdrowie 2.0. Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027”.
NFZ podsumowuje koszty leczenia pacjentów w 2022 r. Kto najczęściej korzysta z leczenia?
1,5 mld złotych trafi z Funduszu Medycznego na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych. – Rząd dostrzega potrzebę tego, by każdy SOR w Polsce miał odpowiednie warunki do tego, by leczyć w bezpieczny sposób, zapewniając pełen komfort i pełną dostępność do diagnostyki – powiedziała minister...
Rozmowa z senatorem Stanisławem Karczewskim z Prawa i Sprawiedliwości, przeprowadzona podczas konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Polskie Zdrowie 2.0. Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027”.
Rozmowa z prof. Jarosławem Pinkasem, dyrektorem Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, przeprowadzona podczas konferencji Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Polskie Zdrowie 2.0. Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027”.
GUS opublikował dane dot. szczepień ochronnych dzieci i młodzieży w latach 2010-2022. Widać zmiany...
– Są już w literaturze światowej publikacje, mówiące o tym, że rzeczywiście skuteczność leczenia jest o 10-15 proc. mniejsza, jeśli chorzy palą w trakcie terapii. Jeszcze 10 lat temu byłam zwolenniczką absolutnego zakazu palenia. To się nie sprawdza, bo mamy do czynienia z chorobą, jaką jest...
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
W Dz.U. MZ opublikowano Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2023 r. w sprawie powołania Zespołu do oceny dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
– Świetne narzędzie, jakim jest redukcja szkód, jeśli jest skierowana właściwie, czyli do tych, którzy szkodzą sobie paląc klasyczne papierosy, jest racjonalną metodą, pozwalającą osiągnąć cel. To precyzyjne narzędzie, które musi być bardzo precyzyjnie wprowadzone. W Polsce nie ma żadnego...
Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu”.
W Klinice Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala im. prof. W. Orłowskiego CMKP utworzono Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego – OINK, którym kierował będzie prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski. Od czerwca w szpitalu trwały intensywne prace remontowo-modernizacyjne,...
Nie 12 września, a w połowie listopada poznamy – prawdopodobnie – wyniki prac zespołu powołanego w maju przez ministra zdrowia, który ma przygotować zasady terminacji ciąży ze względu na zagrożenie zdrowia i życia kobiety. Minister zdrowia podpisała zmianę zarządzenia w tej sprawie w ostatnich...
Rozmowa z dr n. med. Agatą Stanek-Widerą, patomorfologiem z Histamed Diagnostyka Consilio, przeprowadzona podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.
Onkologia, cyfryzacja, profilaktyka, choroby rzadkie i wieku podeszłego oraz rewizja europejskiego prawa farmaceutycznego - to priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE wskazywane przez Prezydenta RP i resort zdrowia.
Do 12 listopada wydłużony został termin zaprezentowania ministrowi zdrowia przez Zespół do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży wytycznych w tym temacie. Pierwotnie miało to nastąpić do 12 września.
Chodzi o walkę z pandemią. W ocenie izby państwo nie było przygotowane do kryzysu, a po jego wybuchu działało chaotycznie, marnotrawiąc setki milionów złotych, poza kontrolą wydając miliardy złotych i – co gorsza – narażając na śmierć dziesiątki tysięcy Polaków.
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone