12 lat temu Gert-Jan Oskam doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego, co spowodowało paraliż nóg i częściowe porażenie rąk. Jednak dzięki nowemu urządzeniu Oskam ponownie odzyskał zdolność do chodzenia.
Porządek obrad obejmuje:Przygotowanie stanowisk w sprawie:zasadności kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej „Kompleksowa szpitalna/ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad pacjentem uczulonym na jad owadów błonkoskrzydłych”, jako świadczenia gwarantowanego,zasadności kwalifikacji świadczenia...
Aplikacje dla lekarzy umożliwiają szybki dostęp do najnowszych wyników badań, narzędzi diagnostycznych i komunikacji z innymi profesjonalistami oraz pacjentami. Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o 10 najciekawszych aplikacji medycznych.
O leczeniu pacjentów z NZJ mówi prof. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia NZJ CSK MSWiA w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.
Dziś komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz sekretarz Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA Xavier Becerra spotkali się w Brukseli, aby zainicjować Grupę Zadaniową UE-USA ds. Zdrowia. Czym zajmie się grupa?
Obecnie terapie onkologiczne, są nastawione na cele molekularne. Profil genetyczny komórki nowotworowej jest niezwykle ważny ze względu na pomyślność terapii i monitorowanie jej przebiegu.
Zaczyna się niewinnie od plamek w kolorze kawy z mlekiem. Budzi się lęk, niepokój... Lekarz na rutynowej wizycie zaczyna je liczyć i kiedy jest ich więcej niż 6, sugeruje kontakt z genetykiem lub onkologiem.Z czasem mogą pojawić się małe, podskórne guzki. Jeden, drugi, trzeci. Jeżeli plamki u...
26 IV br. Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian europejskiego prawa farmaceutycznego. Krajowi Producenci Leków przekazali swoje uwagi stronie rządowej, która przygotuje stanowisko Polski w tej sprawie.
W Wielkiej Brytanii miały miejsce narodziny pierwszego dziecka, którego DNA pochodzi od trzech różnych osób. MDT, bo to za sprawą tej metody mogło się to stać, to procedura przeprowadzana przed zapłodnieniem in vitro. Pozwala na stworzenie zarodka z materiałem genetycznym od trzech różnych osób:...
O wpływ diagnostyki molekularnej na efektywność innowacyjnych terapii onkologicznych pytamy wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.
Podczas tegorocznej konferencji naukowej Muscular Dystrophy Association (MDA) zaprezentowano wyniki uzyskane po 4 latach leczenia pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) typu 2 i typu 3, uczestniczących w badaniu klinicznym SUNFISH. Pacjenci otrzymywali leczenie doustne lekiem risdiplam, a...
W Dz.U. MZ opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2023 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Nowa lista zawiera 182...
– Możemy naprawiać geny i przywracać wzrok ludziom, którzy urodzili się niewidomi. To coś zupełnie niesamowitego – mówi prof. Maciej Wojtkowski, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka w Warszawie (ICTER). Jednostka, we współpracy z czołowymi ośrodkami badań oka na świecie tworzy technologie,...
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała dodatkowe wskazanie dla stosowania brekspiprazolu. Lek będzie mógł być wykorzystywany w leczeniu pobudzenia/niepokoju związanego z demencją w przebiegu choroby Alzheimera. Jest to pierwszy preparat zatwierdzony przez FDA w tym wskazaniu.
Ministerstwo Zdrowia wycofa się z przepisu, który mówił o tym, że na tzw. listę S mają wchodzić leki produkowane w Polsce. Resort zapowiada też zmiany, które umożliwią przepisywanie leków pacjentom 75+ przez specjalistów, bez wymogu uzyskania od pacjenta wglądu w dokumentację medyczną w IKP.
Informacja dotycząca wystawiania recept na bezpłatne leki dla osób powyżej 75 roku życia z tzw. listy S.
Polska poparła skierowany do Komisji Europejskiej 2 maja br. wniosek rządu belgijskiego. - Jest to istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa lekowego również polskich pacjentów - mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi RSV. Preparat zarejestrowano do zapobiegania chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez RSV u osób w wieku 60 lat i starszych.
Rozmowa z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim o możliwych zmianach w dostępie do terapii wczesnego raka piersi.
Rozmowa z prof. Wojciechem Kukwą, kierownikiem kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej w Warszawie, współtwórca projektu Clebre.
Rozmowa z dr Katarzyną Pogodą z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Od 1 maja zaczyna obowiązywać nowa lista refundacyjna. Obwieszczenie wprowadza wiele ważnych zmian dla pacjentów. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówi, jakie leki znalazły się na liście i jakich terapii możemy spodziewać się na kolejnej lipcowej liście refundacyjnej.
28 kwietnia br. Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) opublikowała wyniki corocznego badania W.A.I.T. Polska odnotowała największy w blisko 20-letniej historii badania W.A.I.T. pod względem dostępności do innowacyjnych leków.
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone