28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Zgodnie z danymi Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie na nowotwory te choruje ok. 150 tys. osób – rocznie diagnozowanych jest ponad 6 tys. przypadków. W ciągu ostatnich trzech dekad zapadalność na nowotwory krwi wzrosła...
Nowe badanie wykazało, że osoby, u których w młodym wieku rozwinie się stan przedcukrzycowy, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia demencji w późniejszym wieku.
– To szansa na to, by kolejne pokolenia Polek nie musiały już walczyć z rakiem szyjki macicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dziś (26.05.) ogłoszony został program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. Na szczepienie można się będzie zapisać już...
Kongres Szczyt Zdrowie w ciągu ostatniej dekady na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. To platforma otwartego dialogu pomiędzy wszystkimi kluczowymi interesariuszami systemu, umożliwiająca wymianę idei, doświadczeń i rozwiązań, które mogą...
Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków.
Naukowcy przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, znaleźli nowy rodzaj antybiotyku, który działa przeciwko szczególnie groźnym bakteriom lekoopornym. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Chemical Biology.
Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw wspierania realizacji Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031.
Ponad miliard kobiet i nastolatek na świecie każdego dnia nie dojada lub rezygnuje z posiłków. Wśród nich najbardziej zagrożone są matki, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie swoich dzieci i rodziny.
12 lat temu Gert-Jan Oskam doznał poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego, co spowodowało paraliż nóg i częściowe porażenie rąk. Jednak dzięki nowemu urządzeniu Oskam ponownie odzyskał zdolność do chodzenia.
Sejmowa Komisja Zdrowia przegłosowała poprawki, które mają na celu wykreślenie logopedów i dietetyków z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Dietetycy będą jednak częściowo nią objęci. Chodzi o tych, którzy wykonują czynności w ramach świadczeń gwarantowanych.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – uzasadnia poseł Czesław Hoc.
Rozpatrzenie informacji na temat analizy rozwoju oraz wyzwań w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu nowotworów kobiecych, w szczególności raka piersi. Rozpatrzenie informacji na temat optymalizacji wykorzystania ratunkowego dostępu do technologii lekowych w onkologii.
Rozpatrzenie informacji na temat otyłości i nadwagi – wyzwania zdrowotne i cywilizacyjne− przedstawiają: Minister Zdrowia, Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Sportu i Turystyki.
Płuca pobrane od dawcy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otrzymał biorca w Hamburgu. Pierwsze historyczne pobranie, z udziałem zagranicznego zespołu transplantacyjnego, miało miejsce w Kielcach kilka dni temu.
Porządek obrad obejmuje:Przygotowanie stanowisk w sprawie:zasadności kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej „Kompleksowa szpitalna/ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad pacjentem uczulonym na jad owadów błonkoskrzydłych”, jako świadczenia gwarantowanego,zasadności kwalifikacji świadczenia...
Kwiaty, czekoladki czy wspólne wyjście na kawę – to tylko kilka ze sposobów na świętowanie Dnia Matki i okazania jej wdzięczności za wszystko, co dla nas zrobiła. Choć tego typu gesty są niewątpliwie miłe, to najlepszym prezentem, jaki możemy dać bliskiej nam kobiecie jest troska o jej zdrowie....
O 15 mld zł zostanie zwiększone finansowanie ochrony zdrowia. Środki trafią do szpitali. Zostaną przeznaczone na zwiększenie limitów, wzrost wyceny świadczeń oraz podwyżkę minimalnych wynagrodzeń. – System opieki zdrowotnej nigdy do tej pory nie był tak doceniany finansowo jak w ostatnich latach...
Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w środę zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2023 rok. Jednak jednomyślności nie było, a dyskusję zdominowały wątpliwości co do stanu finansów ochrony zdrowia.
– Mówimy o reformie, ale tak naprawdę układamy system w zakresie opieki psychiatrycznej, głównie w środowisku, praktycznie od zera. Do 2020 roku opieka środowiskowa praktycznie nie funkcjonowała – powiedziała dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i...
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone