Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Najnowsze wyniki badań biomarkerów zapalnych w profilaktyce cukrzycy typu 2

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 5 marca 2024 08:13

Najnowsze wyniki badań biomarkerów zapalnych w profilaktyce cukrzycy typu 2 - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
Według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę. Jest to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych – ponad 90 proc. zachorowań to cukrzyca typu 2. To wielkie wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia, bo aktualne przesłanki wskazują, że liczba chorych będzie stale rosła.

Cukrzyca dotyka coraz większej liczby Polaków. O ile na pojawienie się cukrzycy typu 1 nikt nie ma wpływu, o tyle na rozwój cukrzycy typu 2 już tak. W profilaktyce kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta, a także odpowiednia dawka aktywności, dbanie o zachowanie właściwej wagi i zdrowy styl życia oraz badania kontrolne krwi. Wczesne rozpoznanie choroby, a także odpowiednie leczenie są kluczowe, by skutecznie ograniczać jej skutki. Szacuje się, że ponad 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę typu 2 , ale liczba osób niezdiagnozowanych jest zapewne znacząco większa. Z raportu stworzonego na podstawie Narodowego Testu Zdrowia Polaków, wynika, że co czternasty dorosły Polak nigdy w swoim życiu nie sprawdził stężenia glukozy we krwi. Biorąc pod uwagę fakt, że cukrzyca przez lata nie daje żadnych objawów, ten typ zachowań zdrowotnych stanowi podstawowe ryzyko rosnącej liczby zachorowań.

Stworzenie odpowiednich narzędzi pozwalających na skuteczną profilaktykę jest  priorytetowym celem badań wielu ośrodków naukowych na świecie. W ostatnim czasie badacze z Edith Cowan University (Australia) opracowali nowy sposób określania ryzyka cukrzycy. Obecnie biomarkerem zapalnym najczęściej stosowanym do przewidywania ryzyka cukrzycy typu 2 jest białko C-reaktywne o wysokiej czułości (CRP). Ostatnie badania wykazały jednak, że analiza tego biomarkera nie jest wystarczająca, by skutecznie przewidzieć pojawienie się cukrzycy. Dlatego też naukowcy opracowali badanie krwi oparte na analizie kilku biomarkerów stanu zapalnego: białka C-reaktywnego (CRP) w połączeniu z innym biomarkerem choroby zwanym stosunkiem monocytów do lipoprotein o wysokiej gęstości (MHR).

W badaniu, które trwało 10 lat wzięło udział ponad 40 000 osób zdrowych. W tym czasie u ponad 4800 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Naukowcy zauważyli, że u pacjentów, którzy zachorowali  nastąpił wzrost obu biomarkerów, co przyczyniło się do  wystąpienia choroby. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Translational Medicine pod koniec stycznia 2024 r. Potwierdziły one udział przewlekłego stanu zapalnego we wczesnym pojawieniu się cukrzycy i jak przekonuje autor badania doktor Dan Wu, zasługują one na dalszą uwagę. Naukowcy potwierdzili, że przewidywanie ryzyka cukrzycy typu 2 było powiązane z wieloma czynnikami, takimi jak wiek, płeć czy choroby takie jak nadciśnienie. Zauważono również, ze ryzyko wystąpienia cukrzycy jest trzy razy wyższe w grupie wiekowej poniżej 40 lat niż w innych grupach wiekowych. Stwierdzono, że w tej grupie wiekowej istnieje związek między przewlekłym stanem zapalnym a zachorowaniem na cukrzycą typu 2. Według australijskich badaczy stosowanie testu połączonych biomarkerów może być obiecującą metodą wczesnej identyfikacji, zwłaszcza wśród młodych dorosłych z grupy ryzyka i opracowania dla nich spersonalizowanych interwencji, które pozwolą uniknąć choroby.

Tematy

biomarkery / cukrzyca

Podobne artykuły

iStock-1324663432
22 lipca 2024
Monika Kaczmarek PE
3 czerwca 2024
133942959
14 listopada 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także