Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co należy zmienić w leczeniu POChP

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 17 kwietnia 2014 07:00

Co należy zmienić w leczeniu POChP - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O tym, jakie wnioski wyciągnęli specjaliści z raportu nt. POChP, z dr. Jerzym Gryglewiczem, ekspertem do spraw zdrowia z Uczelni Łazarskiego, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

O tym, jakie wnioski wyciągnęli specjaliści z raportu nt. POChP, z dr. Jerzym Gryglewiczem, ekspertem do spraw zdrowia z Uczelni Łazarskiego, rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

Iwona Schymalla: Jakie najważniejsze wnioski płyną z raportu o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP)?

dr Jerzy Gryglewicz: Wniosków było kilka. Przede wszystkim stwierdziliśmy, że środki na leczenie POChP są skierowane na leczenie szpitalne, gdzie świadczenia z NFZ są w wysokości 100-125 mln zł. Z kolei w ambulatoryjnej opiece świadczenia te są już w wysokości zaledwie 34 mln zł. W rehabilitacji leczniczej, która powinna być istotnym elementem, postępowania z pacjentem z POChP generuje tylko 5-7 mln zł. Uczestnicy naszej debaty na Uczelni Łazarskiego: prof. Paweł Śliwiński, szef Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny, Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, zwrócili uwagę na konieczność przemodelowania oraz zwiększenia dostępności chorych na POChP leczenia ambulatoryjnego. Wnioskowano również o ograniczeniu kosztów związanych z niepotrzebną hospitalizacją.

Czy były też wnioski dotyczące dostępu do nowoczesnego leczenia i długoterminowych terapii? Jak to wygląda w Polsce?

Specjaliści, lekarze pulmonolodzy twierdzili, że zastosowanie nowych terapii zmniejszy hospitalizację i poprawi jakość życia pacjentów. W efekcie powinno to zmniejszyć koszty związane z leczeniem POChP w Polsce. Zwrócono uwagę na trzy aspekty: wykrywanie, rehabilitację i dostęp do innowacyjnych terapii. To działania, które powinny w istotny sposób pomóc w zarządzaniu tą chorobą. Prognozowane jest, że POChP będzie czwartą chorobą powodującą śmiertelność w Polsce.

Często mówi się, że w POChP jakość życia pacjenta jest bardzo ważnym parametrem. Czy dostęp do leczenia długofalowego może poprawić jego życie, jeśli tak, to w jakim stopniu?

Aby poprawić jakość, musimy przede wszystkim zderzyć się z główną przyczyną POChP. W 90 proc. bezpośrednią przyczyną choroby jest palenie papierosów. To pacjent przede wszystkim poprzez zaprzestanie palenia może poprawić swoją jakość życia. Drugim obszarem jest poprawa wydolności oddechowej i rehabilitacja. Jak też stosowanie optymalnego leczenia, które pozwoli poprawić parametry oddechowe, a tym samym komfort jego życia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także