Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Minister zdrowia: rozważamy pomysł, aby umożliwiać pracę lekarzom z zagranicy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 stycznia 2018 13:29

Minister zdrowia: rozważamy pomysł, aby umożliwiać pracę lekarzom z zagranicy - Obrazek nagłówka

W trakcie sejmowej Komisja Zdrowia poświęconej skutkom wypowiadania klauzuli "opt-out" przez lekarzy rezydentów posłowie pytali ministra zdrowia czy trwają prace nad projektem rozporządzenia, które będzie umożliwiał pracę lekarzom z zagranicy, w tym z Ukrainy.

Konstanty Radziwiłł potwierdził, że rozważany jest pomysł, aby sprowadzać personel medyczny, w tym lekarzy, którzy wykonywaliby zawód w oparciu o ograniczone prawo wykonywania zawodu, natomiast nadzór i odpowiedzialność na terenie podmiotu leczniczego miałby ponosić dyrektor. Minister dodał, że w większości krajów UE i nie tylko szeroko pojętą opiekę nad pacjentami sprawują osoby, a nie konkretnie lekarze i system dobrze funkcjonuje. Padła również propozycja rozwiązania problemów kadrowych w postaci np. dyżurów lekarskich pod telefonem, o których decydowałby dyrektor wyposażony w większą swobodę i możliwości organizacyjne.

Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego na temat ochrony zdrowia w 2016 r. potwierdza niepokojące tendencje w strukturze wieku lekarzy i pielęgniarek.
W roku 2016 prawo wykonywania zawodu posiadało niemal 145 tys. lekarzy, 41,2 tys. lekarzy dentystów, 288 tys. pielęgniarek, 37 tys. położnych, 34 tys. farmaceutów, 15 tys. diagnostów laboratoryjnych. Mimo tego, że we wszystkich ww zawodach medycznych odnotowany został wzrost liczby uprawnionych do wykonywania zawodu (diagności laboratoryjni - wzrost o 3%, farmaceuci - wzrost o 2,4%, lekarze dentyści - wzrost o 1,8%), nadal utrzymuje się niepokojąca tendencja w strukturze wieku. W 2016 r. wzrosła liczby lekarzy i lekarzy dentystów należących do najstarszej grupy wiekowej – 65 lat i więcej. Podobnie było w grupie pielęgniarek i położnych: najwięcej pielęgniarek uprawnionych do wykonywania zawodu było w wieku 45-54 lata – 98,3 tys. Warto podkreślić, że najmniej było pielęgniarek w wieku poniżej 35 lat (w 2016 r. - 26 tys.). Nadal rośnie liczby pielęgniarek w wieku 65 lat i więcej. W 2016 r. wzrost ten był znaczny - o ponad 6 tys.! O 2 tys. powiększyła się także grupa pielęgniarek wieku 55-64.

W ubiegłym roku liczba absolwentów pielęgniarstwa spadła niemal o połowę w porównaniu z rokiem 2015 r..

Źródło: GUS/NIPiP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także