Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ważne zmiany w Narodowym Programie Szczepień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 marca 2021 12:04

Ważne zmiany w Narodowym Programie Szczepień - Obrazek nagłówka
Do końca II kwartału wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier:

Narodowy Program Szczepień to jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności.

Obiecaliśmy na początku roku, że wykonamy 6 mln szczepień przed końcem I kw. i właśnie dzisiaj tuż przed końcem I kw. to zostaje wykonane. Do końca II kw. wykonamy 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich chętnych.

Nie ma dnia, byśmy nie przynaglali instytucji UE do działań na rzecz zwiększenia dostaw szczepionek.

Musimy jak najlepiej przygotować infrastrukturę i pozyskać szczepionki - nie ma dnia, żebyśmy nie przynaglali odpowiednich instytucji unijnych. Na skutek naszej interwencji szybciej została przyjęta szczepionka J&J. Tu każdy dzień się liczy.

Chcemy, żeby Narodowy Program Szczepień przebiegał sprawnie i żeby można było zaprosić w bezpieczny sposób jak najwięcej osób, dlatego podjęliśmy decyzję o poszerzeniu listy miejsc, gdzie będą realizowane szczepienia.

Michał Dworczyk:

W I kw. największym wyzwaniem była dostępność szczepionki, w II kw. będzie to wydajność. W kwietniu do Polski przyjedzie ponad 5 mln szczepionek - to twarde harmonogramy. Natomiast deklaracje mówią o tym, że może to być nawet 7 mln.

W II kw. powstaną nowe punkty - szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie.

Wprowadzamy możliwość rewolucyjną, do tej pory mogły szczepić jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą - w II kw. wprowadzimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek.

W II kw. wprowadzimy również punkty drive-thru i na pewnym etapie II kw. szczepienia w zakładach pracy - jeśli pracodawca będzie miał min. 500 osób do zaszczepienia i zorganizuje zespół i zabezpieczenie to otrzyma szczepionki.

W II kw. uruchomimy punkty szczepień w aptekach i POZ będą wciąż mogły wykonywać szczepienia. Poszerzamy również listę osób, które mogą kwalifikować do szczepień i te szczepienia wykonywać - będą mogły odciążyć medyków i zwiększyć przepustowość systemu.

Od 12 kwietnia zaczynamy zapisy dla 1962 rocznika i potem przez kolejne 2 tyg. aż do rocznika 1973 będzie trwała rejestracja. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z etapów II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne.

Adam Niedzielski:

Musimy liczbę zaszczepionych zwiększyć tak, żeby dojść do poziomu naturalnej bariery przed COVID-19.

Źródło: MZ/KPRM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także