Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pacjenci zaniepokojeni zmianami w Ministerstwie Zdrowia

MedExpress Team

MedExpress Team

Pacjenci zaniepokojeni zmianami w Ministerstwie Zdrowia - Obrazek nagłówka
Nie jesteśmy zadowoleni z tak częstych zmian i braku konsekwencji Ministerstwa Zdrowia w tworzeniu priorytetów w polityce lekowej, ponieważ to oznacza dla pacjentów trudności w dostępie do terapii – mówi Krystyna Wechmann prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Jak podkreśla prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych  - Zarząd naszej organizacji nie może zajmować stanowiska wobec polityki kadrowej ministra zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł ma prawo do doboru zespołu ludzi, z którymi  pracuje i którym powierz określone kompetencje  w ramach resortu. Jednocześnie, ponosząc odpowiedzialność za pracę Ministerstwa Zdrowia, odpowiada za swoje decyzje personalne i sprawowanie urzędu przez podległych mu urzędników

Za wcześnie jest też na ocenę  nowego wiceministra, ponieważ sprawuje urząd od kilku dni i nic nie wiemy o jego działaniach w tym czasie, ani o polityce lekowej, jaką zamierza prowadzić. Jak wynika z biografii dr Marka Czecha jest On merytorycznie przygotowany do pełnienia tej funkcji(dr hab. n. ekon., dr n. med., specjalista w zakresie epidemiologii, były członek zarządu i prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego). Nie oznacza to jednak, że dr Marek Czech posiada umiejętności i doświadczenie polityczne potrzebne do pełnienia tej funkcji, do stworzenia i wdrożenia polityki lekowej, na którą czekamy od kilu lat, a którą zapowiadał wiceminister Krzysztof Łanda.

Mamy nadzieję, że dialog z PKPO o polityce lekowej podjęty i prowadzony na partnerskich zasadach przez wiceministra Marka Tombarkiewicza oraz dyrektor Izabelę Obarską będzie kontynuowany, tym bardziej że wytyczyliśmy już wspólnie  podstawowe kierunki strategiczne takie jak:

-  uzupełnienie programów lekowych w celu kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych, czego przykładem są  zmiany w programie leczenia raka jelita grubego

- ocena terapii pod względem efektywności medycznej i ekonomicznej przez prowadzenie rejestrów

- farmakoekonomiczne podejście do polityki lekowej; dostęp pacjentów do najlepszych terapii to inwestycja nie koszt

- zlikwidowanie „białych plam”, czyli zapewnienie leczenia pacjentom, którzy nie dotąd dostępu do skutecznych terapii

- jak najszybsze wprowadzenie nowelizacji ustawy refundacyjnej, m.in. zwiększenie kompetencji Ministra Zdrowia i konsultantów krajowych do wprowadzania zmian w programach lekowych.

- Czy nowy wiceminister będzie kontynuował tę naszym zdanie racjonalną, zgodną z oczekiwaniami pacjentów politykę lekową, czy podejmie na ten temat dialog również z pacjentami,  tego nie wiemy? To dla nas wielka niewiadoma, a ciągłe zmiany kadrowe w obszarze polityki lekowej budzą nasz niepokój, ponieważ świadczy to o tym, że Ministerstwo Zdrowia nie ma określonych priorytetów na ten temat. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zaczął działania na rzecz tworzenia nowej polityki lekowej, ale jak widać nie dano mu szansy – dodaje  prezes Krystyna Wechmann.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Asystent lekarza

8 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023