Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Fakty i mity na temat grzybów

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 22 września 2015 08:52

Fakty i mity na temat grzybów - Obrazek nagłówka
Sezon na grzyby rozpoczęty. Lekarze PPOZ rozwiewają mity nt. grzybów i ostrzegają: Grzyby zbieramy, ale tylko jeśli je... znamy!

 

151332388

Sezon na grzyby rozpoczęty. Lekarze PPOZ rozwiewają mity nt. grzybów i ostrzegają: Grzyby zbieramy, ale tylko jeśli je... znamy!

Sezon na grzyby rozpoczęty! Po ostatnich opadach i ciepłych nocach w polskich lasach pojawiły się kuszące kapelusze! Na targowiskach i przy drogach zaroiło się od grzybiarzy z koszykami. Mimo, że dotychczas nie odnotowano ani jednego przypadku zatrucia, lekarze rodzinni skupieni wokół PPOZ ostrzegają i apelują o ostrożność. – Zbieramy tylko takie grzyby, które znamy, a kupujemy koszki wyłącznie oznaczone specjalnym atestem – radzi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Grzyby w polskiej kuchni goszczą od wieków, ale też od wieków sieją niepokój. Drobna pomyłka może się skończyć tragicznie! Jak rozpoznać jadalne od trujących? Jak ustrzec się niebezpieczeństwa? Rada jest jedna! Na grzybach trzeba się dobrze znać! Idąc z wiaderkiem do lasu koniecznie trzeba wiedzieć, które można zbierać, a jakich… nie ruszać! Konsekwencje są nieodwracalne!

- Grzyby wywołują kilka rodzajów zatruć. Cytotoksyczne prowadzą do uszkodzeń komórek narządów wewnętrznych, a w przypadku spożycia muchomora sromotnikowego do skazy krwotocznej i hemolizy krwi. Takie same objawy występują także po spożyciu muchomora wiosennego i jadowitego (od 8 – 14 godzin), piestrzenicy kasztanowatej (od 5 –8 godzin), czy zasłonka rudego (od 3 – 14 dni). Niestety, bardzo często spożycie tych grzybów kończy się śmiercią. Zatrucia neurotoksyczne mają natomiast ujemny wpływ na układ nerwowy człowieka. Powodują zwolnienie akcji serca, spadek tętna, zaburzenia oddychania, uczucia gorąca, silny ślinotok, albo podniecenie nerwowe, napady szału, halucynacje, przyspieszenie akcji serca. Ostatnim rodzajem zatruć są zatrucia gastryczne, które charakteryzują się objawami ostrych nieżytów żołądkowo- jelitowych. Te zaczynają się nagle po 3-5 godzin po zjedzeniu grzybów i przebiegają burzliwie wraz z nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i biegunką. Mogą dołączyć się też objawy odwodnienia. Choroba ustępuje zwykle w ciągu 24 godzin. Na szczęście - nie dochodzi do uszkodzenia wątroby – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

grzyby

PIERWSZA POMOC przy zatruciu polega na: sprowokowaniu wymiotów, zabezpieczeniu wymiocin, kału, moczu i resztek potrawy grzybowej do badania MYKOLOGICZNEGO (od czego zależy dalsze postępowanie lecznicze) oraz natychmiastowym wezwaniu pogotowia lub udaniu się do szpitala.

LECZENIE polega na: płukaniu żołądka oraz podaniu dużej ilości węgla aktywowanego, który dobrze wiąże trucizny grzybowe. Poza tym prowadzone jest leczenie objawowe wyrównujące niedobory płynowo-elektrolitowe. Niezbędne jest także ustalenie toksyczności grzyba oraz monitorowanie czynności wątroby, polegające na badaniu poziomu aktywności enzymów wątrobowych [ALT, stężenia bilirubiny]) oraz krzepliwości krwi (INR). W najcięższych zatruciach dochodzi bowiem do piorunującego zapalenia wątroby, które przebiega z żółtaczką, skazą krwotoczną, a kończy się niewydolnością wielonarządową, śpiączką i śmiercią.

- W ciężkich zatruciach jako ostateczność pozostaje przeszczep wątroby. Jako przygotowanie do przeszczepu można zastosować MARS. W odniesieniu do eliminowania amatoksyn drogą plazmaferezy, hemodializy, hemoperfuzji i dializy albuminowej (molecular adsorbent recirculating system - MARS) zdania są podzielone; hemodializy bywają jednak konieczne, jeśli rozwija się niewydolność nerek, a MARS jako przygotowanie do przeszczepienia wątroby u chorych z nasiloną encefalopatią – informuje Bożena Janicka.

Brzmi poważnie, ale ostrzeżeń nie wolno bagatelizować! Tak samo jak fałszywych mitów! A do takich należą:

  • Wszystkie grzyby trujące mają ostry smak! NIEPRAWDA! Dla przykładu śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy jest prawie pozbawiony smaku i nie ma żadnego charakterystycznie nieprzyjemnego zapachu.
  • Grzyby trujące po posoleniu żółkną. NIEPRAWDA! Zmiana zabarwienia spowodowana jest nie przez związki trujące, ale przez zupełnie inne substancje znajdujące się w grzybach.
  • Srebrna łyżka włożona do potrawy z grzybami trującymi czernieje. NIEPRAWDA! Czernienie srebrnej łyżki związane jest z obecnością związków siarki, które z reguły nie są trujące.
  • Po przecięciu grzyba trującego następuje zmiana zabarwienia miąższu na niebieskawe. NIEPRAWDA! Jest wręcz przeciwnie. Większość grzybów zabarwiających się pod wpływem powietrza na niebiesko należy do gatunków jadalnych.
  • Grzyb nadjedzony przez ślimaki nie jest trujący. NIEPRAWDA! Wiele śmiertelnie trujących dla człowieka grzybów jest jadalnych dla innych gatunków zwierząt!
    Mity obalone, pozostają fakty! A te powinny być złotą zasadą dla grzybiarzy.

Lekarze PPOZ apelują:
GRZYBIARZU!
Sięgaj wyłącznie po znane gatunki, a jeśli nie masz pewności, jeszcze przed obraniem i pokrojeniem spytaj bardziej doświadczonych. Przy dalszych wątpliwościach grzyb wyrzuć do śmieci! Przy małej znajomości grzybów najlepiej nie zbieraj okazów z blaszkami pod kapeluszem, a tylko te, które mają rurki! No i najważniejsze! Zbieraj tylko te grzyby, które dobrze… znasz!

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także