Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Dzień Edukacji o NZJ w Warszawie. Pacjenci będą się mogli spotkać ze specjalistami

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 listopada 2023 08:50

Dzień Edukacji o NZJ w Warszawie. Pacjenci będą się mogli spotkać ze specjalistami - Obrazek nagłówka
fot. Towarzystwo J-elita
Innowacyjne leki dla pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, mikroskopowe zapalenie jelita grubego oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami w chorobie – to tylko część tematów otwartych wykładów lekarzy i psycholożki, jakich będzie można wysłuchać w sobotę podczas Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit (NZJ) w Warszawie.

– Wykłady są niepowtarzalną okazją do zadania pytań ekspertom, otrzymania bezpłatnych poradników na temat choroby oraz spotkania innych pacjentów z długoletnim stażem, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem na temat radzenia sobie z NZJ w codziennym życiu – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita”, które jest organizatorem prelekcji.

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 listopada o godzinie 10.30, w Auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, przy ul. Ks. Trojdena 4 w Warszawie. Podobne wykłady odbyły się już m.in. w Kielcach, Poznaniu, Krakowie i Szczecinie.

Z wykładami wystąpią m.in.:

● lek. Emil Bik, Klinika Hepatologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM - Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych – pozajelitowa manifestacja nieswoistych zapaleń jelit?

● lek. Arkadiusz Bielski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Państwowy Instytut Medyczny MSWiA - Mikroskopowe zapalenie jelita grubego – polski rejestr

● dr n. med. Konrad Lewandowski, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie - Małe cząsteczki – rewolucja w NZJ?

● lek. Michał Krogulecki - Nowe możliwości. Większa swoboda. Leczenie biologiczne pacjentów z NZJ

● Anna Piecunko, psycholożka, psychoterapeutka - Jak sobie radzić sobie z „trudnymi” emocjami w chorobie.

W Polsce jest niemal 100 tys. osób z NZJ: 73,2 tys. z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) i 23,6 tys. z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, krwią w stolcu (zwłaszcza w przypadku WZJG), a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Wiąże się z częstymi hospitalizacjami. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Więcej na stronie Towarzystwa J-elita

plakat-DE-Warszawa2023.jpg

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także