Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jakość życia równie ważna jak leczenie. Podsumowanie konferencji Omejka

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 maja 2023 12:00

Jakość życia równie ważna jak leczenie. Podsumowanie konferencji Omejka - Obrazek nagłówka
Fot. iStock/Getty Images
„Rak piersi rokuje dobrze. Jest to najczęstsza choroba nowotworowa diagnozowana wśród kobiet, także u tych młodych. W tej grupie chorych pojawia się w momencie życia, kiedy zakładają rodziny, kiedy rozwijają się społecznie, zawodowo. Czy my możemy wtedy zmienić to życie na troszkę lepsze? Oczywiście, że tak!” wskazywała onkolog dr Joanna Kufel-Grabowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, podczas konferencji Omejka.

Wydarzenie to – skierowane przede wszystkim do młodych kobiet z rakiem piersi - odbyło się 12 maja 2023 r. w Gdańsku z inicjatywy Fundacji OmeaLife. W spotkaniu udział wzięło ponad 200 pacjentów z całej Polski, a prelegentami byli wybitni lekarze z wybranych ośrodków onkologicznych, specjalizujących się w opiece nad chorymi na raka piersi.

„W formułę konferencji wpisane są debaty pomiędzy ekspertami, ale też przestrzeń na to, by to pacjenci mogli zadać specjalistom nurtujące ich pytania. Dostęp do wiedzy, otwarta komunikacja między pacjentami i lekarzami oraz możliwość wymiany doświadczeń obu środowisk to wartości, które fundacja zapewnia swojej społeczności” - podkreśla organizatorka, Ewelina Puszkin z Fundacji OmeaLife.

Podczas konferencji przedstawione zostały najnowsze doniesienia ze świata medycyny, które w szczególności dotyczą młodych chorych. Sesje dotyczyły m.in. profilaktyki pierwotnej i wtórnej, najnowszych zaleceń w obszarze leczenia chirurgicznego, systemowego i ukierunkowanego na indywidualne potrzeby pacjentek z diagnozą raka piersi. Przestawiono również sposoby na utrzymanie dobrej kondycji psychicznej w czasie podjętej terapii.

„Dzisiejsza konferencja jest wyjątkowa z dwóch względów. Po pierwsze wszyscy jak tu siedzimy, pracujemy w zespołach interdyscyplinarnych, a po drugie dyskutujemy nie tylko merytorycznie o doniesieniach naukowych, ale otwieramy się na potrzeby pacjenta. Podstawą jest komunikacja. Na tej konferencji pacjent może z nami otwarcie porozmawiać. Przesłanie jest takie :stawiajmy na jakość życia, a nie wyłącznie na wyleczenie. Zastanawiajmy się, jak ten pacjent będzie żył po leczeniu.” - podkreślał chirurg dr Daniel Maliszewski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

O tym jaką wartością jest wyedukowany pacjent i jak ważna jest współpraca środowiska lekarzy i pacjentów mówił również chirurg onkolog dr hab. Dawid Murawa ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze: „Doskonała konferencja podkreślająca wagę połączenia działań pomiędzy pacjentem, a lekarzem, bo to jest niesłychanie potrzebne, ażeby było zrozumienie z obu stron tych wszystkich problemów. Omawiam dzisiaj nowe możliwości leczenia chorych na raka piersi w zakresie rekonstrukcji piersi, zmniejszania ryzyka powikłań po ingerencji w układ chłonny. Doskonałe jest to, że nie rozmawiamy tylko w środowisku medycznym, ale także w środowisku pacjencko-medycznym”.

Konferencja odbyła się w Gdańsku, gdzie fundacja ma swoją główna siedzibę. Zakres działań organizacji jest ogólnopolski, dlatego uczestnicy wydarzenia dotarli na „Omejkę” z wielu regionów naszego kraju. Od wielu lat działania Fundacji wspierane są także przez gdańskich samorządowców: „To bardzo ważny styl myślenia o profilaktyce - wspólne pacjentów z lekarzami, z zespołami pielęgniarskimi, a także z samorządami i prawodawcami. Jeżeli chcemy docierać i pomagać wszystkim zagrożonym diagnozą nowotworową, musimy być w tym razem, wzajemnie się rozumieć. Gdański samorząd jest w trakcie opracowywania nowych programów rozwoju, a także nowego programu profilaktyki zdrowia, dlatego współpraca ze środowiskami zajmującymi się wsparciem osób z grup ryzyka jest dla nas kluczowa. Cieszę się, że ta współpraca się bardzo rozwija.” – podkreśliła Wiceprezydent Miasta Gdańska Monika Chabior.

Wydarzenie było wzbogacone warsztatami „Kawa na ławę”, które stworzyli rzecznicy pacjentów z największych organizacji onkologicznych w Polsce, zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Cały dzień dyskusji pozwolił na stworzenie tablicy aktualnych, najpilniejszych potrzeb oraz przekazanie pacjentom wiedzy o tym, jak organizacje nie tylko pomagają swoim podopiecznym, ale również działają na rzecz korzystnych zmian w systemie ochrony zdrowia

Źródło: Materiał prasowy Fundacji OmeaLife

Podobne artykuły

iStock-1160758722
31 października 2023
Zrzut ekranu 2023-10-27 o 12.03.57
27 października 2023
Zrzut ekranu 2023-10-23 o 11.03.10
Miesiąc świadomości raka piersi

Masz wybór, gdy...

23 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.