Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
VACCINE FORUM

Szczepienia kluczem do walki z krztuścem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 listopada 2021 15:24

Szczepienia kluczem do walki z krztuścem - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Na temat kluczowej roli szczepień w ochronie dzieci i dorosłych przed krztuścem rozmawialiśmy z profesor Anetą Nitsch-Osuch, konsultantem wojewódzkim ds. epidemiologii oraz kierownikiem Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

  • Rocznie w Polsce odnotowuje się od kilkuset do kilku tysięcy przypadków zachorowań na krztusiec. Najwięcej zarejestrowano w w 2016 roku - ponad 6 tysięcy.
  • Liczby zachorowań mogą być znacząco zaniżone. Według badań przeprowadzonych przez profesor Iwonę Paradowską-Stankiewicz, z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego niedoszacowanie liczby chorych wśród osób dorosłych może sięgać nawet 300%.
  • Wskaźnik zaszczepienia przeciwko krztuścowi wynosi ok. 93% wśród dzieci. Gorzej wygląda sprawa w przypadku osób dorosłych, które rzadko otrzymują zastrzyki przypominające.
  • Szczepienia przeciwko krztuścowi są najważniejsze wśród dzieci, bo są one najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i ewentualne powikłania.
  • Dobrą bronią przeciwko chorobie jest tzw. strategia kokonu, polegająca na szczepieniu osób z najbliższego otoczenia pacjentów w grupie ryzyka. W przypadku krztuśca są to matki oraz personel medyczny, mający kontakt z dzieckiem.

Podobne artykuły

iStock-1322096417
5 września 2022
szczepionki
27 kwietnia 2022
ETS-2022-21
TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ

Szczepienia ochronne to inwestycja w zdrowie

27 kwietnia 2022
ETS-2022-1
23 kwietnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także